F. Scott Fitzgerald’ın dünyasına yolculuk: Son Patron

Zaman Makinası|

VakıfBank Kültür Yayınları, Birleşik Devletler doğumlu yazar F. Scott Fitzgerald’ın Son Patron isimli romanını yayımlıyor.

Sinema ve diziye de uyarlanan bu eser, Hollywood’un altın çağında yaşanan ümitsiz bir aşk hikâyesini ve sinemanın büyülü dünyasındaki sert çekişmeleri anlatıyor. 

20. yüzyılın en önemli edebiyatçılarından biri olarak gösterilen ve Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi ile Muhteşem Gatsby’nin yazarı olan F. Scott Fitzgerald’ın henüz kırk dört yaşındayken kalp krizi geçirip hayata veda etmesiyle yarım kalan bu roman, taslaklara ve defterlere yazılmış notlar yardımıyla tamamlandı. 

1930’lu yılların Hollywood’unda yaşanan entrikaların ve çekişmelerin sıralandığı roman, Fitzgerald’ın son eseri olarak öne çıkarken, kendi hayatından da parçalar içeriyor. 1976’da aynı isimle sinemaya uyarlanan yapımın oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Robert Mitchum, Jack Nicholson, Ingrid Boulting yer alıyor. Romanın ayrıca 2016-2017 yılları arasında yine aynı adla yayınlanan ve dokuz bölümden oluşan bir dizisinin de bulunduğunu belirtelim.

Comments are closed.