FBI Kurt Cobain dosyasını kamuoyu ile paylaştı

Zaman Makinası|

Söz konusu arşiv kayıtları, büronun Nirvana önderinin ölümüyle ilgili soruşturma talep eden kişilerle yazışmalarını gösteriyor.

Toplamda on sayfa olan dosya, Cobain’in intiharının araştırılmasını isteyen iki kişiden gelen mektupları içeriyor. Bireylerden biri “Davayı ele alan polis, olayı cinayet olarak soruşturma konusunda hiçbir zaman çok ciddi olmadı” diye yazıyor.

24 Eylül ’03 tarihli diğer mektupta “Kurt Cobain davasında büyük bir adaletsizliğin işlenmiş olabileceğine inanıyorum” yazıyor. Daha sonra kişi şöyle yazıyor: “Bay Cobain’in ölümünün yeniden incelenmesi için baskı yapmak için yardımınız umuduyla size yazıyorum. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca hayran, ölümü çevreleyen tutarsızlıkların bir kez ve tamamen ortadan kalktığını görmek istiyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tür bir adaletsizliğe izin verilebileceğini düşünmek üzücü.”

FBI dosyası ayrıca büronun kişilere geri gönderdiği ve onlara FBI’ın potansiyel bir cinayeti soruşturma yetkisine sahip olmadığını bildiren birkaç mektup da içeriyor. Her üç yanıt da “FBI’ın aldığımız herhangi bir şikayetle ilgili bir soruşturma başlatması için, soruşturma alanımızda federal yasanın ihlal edildiğini gösteren belirli gerçeklerin mevcut olması gerekir” yazıyor.

Dosya, Cosgrove / Meurer Productions’ın (CMP) Ocak 1997’de FBI’a gönderdiği bir faksla kapanıyor. CMP, Şubat 1997’de Cobain hakkında bir bölüm yayımlayan belgesel dizisinin arkasındaki şirket olarak biliniyor. Faks “En az bir araştırmacı, Los Angeles merkezli bir özel dedektif ve eski LA County Şerif Yardımcısı olan Tom Grant, resmi intihar kararının bir karar verme acelesi olduğuna inanıyor” notunu içeriyor.

Kurt Cobain, kendisiyle özdeşleşen Nirvana grubunun lideriydi. 1989 – 1994 yılları arasında toplam üç stüdyo albüm yayımlayan ve kendi döneminin simge ekibi olmayı başaran Nirvana, Cobain’in 5 Nisan ’94 tarihinde intihar etmesinin ardından kariyerini noktaladı. 

Comments are closed.