SNL performans sanatçılarından Peter Aykroyd hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Saturday Night Live programının oyuncu ve yazarı olan Peter Aykroyd altmış altı yaşında hayatını kaybetti. Bu üzücü haberi sanatçının kardeşi ünlü aktör Dan Aykroyd’un duyurdu.

Peter’ın ölümü, Java Junkie adlı oyuncunun oynadığı kısa bir filmden bir klip yayınlanan Shang-Chi yıldızı Simu Liu’nun ev sahipliği yaptığı SNL’de (20 Kasım) duyuruldu. Ölüm nedeni açıklanmadı.

Aykroyd’un kahve bağımlısı bir karakteri canlandırdığı bir kara film parodisi olan klip, eski oyuncu kadrosunun anısına bir başlık kartıyla sona eriyor.

19 Kasım ’55 tarihinde Ottawa’da doğan Aykroyd, eğlence kariyerine The New Avengers ve SCTV’deki rollerle başladı. Takvimler 1979’u gösterirken Saturday Night Live’a yazar ve oyuncu olarak katıldı ve hemen ertesi yıl birçok yazarla birlikte Emmy adaylığı kazandı.

Peter, kariyeri boyunca ağabeyi Dan ile birlikte çalıştı ve Coneheads, Spies Like Us gibi filmlerde oynadı. Ayrıca 1991 yapımı Nothing But Trouble filmini birlikte yazdılar.

Aykroyd, Christopher Chacon’un yanı sıra, kardeşi tarafından sunulan Kanada paranormal dizisi PSI Factor: Chronicles Of The Paranormal’da ortak yaratıcı olarak görev yaptı. Ayrıca Jim Belushi ile birlikte The Blues Brothers Animated Series’in seslendirme ekibinde yer aldı.

Comments are closed.