Foals – Life Is Yours

Albüm Kritik|

İngiliz indie rock türünün önemli temsilcilerinden Foals, bu yıl yayımladığı yedinci stüdyo albümü Life Is Yours ile pandeminin ardından dünyanın yeniden uyanışını kutluyor. (Yazar: Yiğitcan Genç)

Geçirdiği kadro değişimin ardından kendisini ifade etmenin yeni bir yolunu bulan grup, diskografisine başarılı bir albümü de ekliyor. Grubun kurucu üyelerinden ikisinin istifa etmesinin ardından kabuk değiştiren Foals, 2018’de Walter Gervers ve 2021’de Edwin Congreave’nin ayrılışının ardından pandemi sürecini yeni bir albüm üzerinde çalışarak geçirdi. İlk olarak 2008 yılında math rock tınılarına sahip Antidotes albümüyle kariyerlerine başladıktan sonra yayımladıkları Spanish Sahara, Late Night, Mountain at My Gates gibi hit şarkılarıyla dünya çapında üne sahip olmayı başaran Foals, 2020 yılında BRIT Ödülleri’nde En İyi Grup ödülünün de sahibi olmasının ardından bu sene yedinci stüdyo albümleri Life Is Yours’u yayımladı. Life Is Yours, grubun 2019 çıkışlı Everything Not Saved Will Be Lost’un takipçisi olarak karşımıza çıkıyor. Son albümlerini şimdiye kadar yaptıkları en popüler kayıt olarak tanımlayan Yannis Philippakis, kurduğu “Şimdiye kadar kaydettiğimiz en pop albüm diyebilirim. Bence Everything Not Saved Will Be Lost ile müzik kariyerimizde bugüne kadarki bütün soundlarımızdan dokunuşlara yer verdik. Şimdiyse kendimizi ifade etmenin başka bir yolunu bulduk.” cümleleriyle albümü özetliyor. Pandemi sırasında yaratılan albüm, yaşanılan o kötü süreçleri adım adım arkada bırakma isteğini anlatıyor. Bu güçlü anlatı grup üyelerinin kendi hayatları kadar dünyada nelerin olup bittiğinin de onlara üretim aşamasında ne kadar yön verdiğini gösteriyor. Dinlerken çoğunlukla neşeli bir hisse kapıldığımız albüm, tam bir yaz şarkısı olarak nitelendirebileceğimiz Life Is Yours şarkısıyla başlıyor. Grubun bugüne kadarki en iyi şarkıları arasına rahatlıkla koyulabilecek Wake Me Up ile devam eden Life Is Yours, aynı zamanda ilk Foals albümü Antidotes’den de referanslar barındırıyor.

 

Foals’un Life Is Yours adını taşıyan yeni stüdyo uzunçaları 17 Haziran ’22 tarihinde Warner / Transgressive / ADA aracılığıyla yayımlandı.

 

Benzer tonlara ve funk ritimlerine sahip 2am ve Looking High şarkılarıyla grup, pandemi dönemindeki kısıtlamalar nedeniyle yapamadıkları ve özledikleri gece gezmelerinin hayaline bizleri sürüklerken Wild Green şarkısının pastoral canlılığıyla albümü sona erdiriyor. Foals’un Life Is Yours ile 2022 yılının en iyi işlerinden birine imza attığını söylemek mümkün.

Comments are closed.