Folk müzik temsilcisi Patrick Sky hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Bundan yarım yüzyıl önce Greenwich Village merkezli folk sahnesinin öncü üyelerinden biri olarak tanınan Patrick Sky yaşama veda etti. Müzisyen seksen yaşındaydı.

Şarkıcı ve söz yazarı 27 Mayıs ’21 tarihinde Kuzey Carolina, Asheville’deki bir bakımevinde vefat etti. Rolling Stone dergisinin geçtiği habere göre müzisyenin eşi Cathy Larson, Sky’ın prostat ve kemik kanserine yenik düştüğünü doğruladı.

Patrick Sky en çok 1971 yılında kaydedilen, ancak plak şirketi arayışında yaşanan zorluklardan dolayı birkaç yıl boyunca beklemede kalan son derece kışkırtıcı albümü Songs That Made America Famous ile tanınıyordu.

Müzisyenin yakın arkadaşı Eric Andersen, 27 Mayıs Perşembe günü Sky’ın “parlak zihnini ve anlayışlı ruhunu” öven bir yazıyla Sky’ı saygıyla selamladı ve şunları söyledi: “Pekala, bugün kişisel olarak benim için ve hepimiz şarkı yazarı müzik severler için büyük, çok üzücü bir gün. Karanlık? Eh, sonunda oraya geldi…”

Kariyerinin ilerleyen dönemlerinde Sky, İrlanda köklerini yansıtan geleneksel halk müziğine yöneldi. ’70’lerde İrlanda’yı ziyaret etti ve Uilleann enstrümanını öğrenmek ve inşa etmek için yola çıktı. Sky, Kelt folk plak firması Green Linnet’i başlattı ve Kızılderili meselelerinde Rhode Island eyalet planlayıcısı olarak hizmet etti.

Comments are closed.