Fotoğraf sanatçısı Ron Galella hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Paparazzo Extraordinaire olarak adlandırılan ve sektörün Vaftiz babası olarak nam salan paparazzi akımının öncüsü Ron Galella geride kalan cumartesi günü vefat etti.

New York Times’ın aktardığına  göre doksan bir yaşındaki Galella, New Jersey’deki Montville’deki evinde kalp yetmezliğinden öldü. Fotoğrafçı özellikle Jacqueline Onassis ve Marlon Brando gibi ünlülerin fotoğraflarını çekerek adını duyurmuştu. 

O dönemin ABD First Lady’si Jacqueline Kennedy Onassis’i takip ederek fotoğraflarını çeken Galella’ya, yakın mesafeden çektiği samimi fotoğraflar nedeniyle uzaklaştırma emri verilmişti. The Godfather serisinin efsanevi ismi Marlon Brando ise Galella’nın devamlı kendisini çekmesini engellemek için fotoğrafçının çenesini kırmış ve aktör, fotoğrafçıya kırk bin dolar ödemek zorunda kalmıştı.

1960’lı yıllarda Takipçi Sapık diye nitelendirilen fotoğrafçı, günümüzde ünlüleri hemen her yerde takip eden ve kimi zaman bu nedenden ötürü eleştirilen People, US ve TMZ gibi magazin mecralarına ilham oldu.

Galella, takvimler Ocak 1931’i gösterirken New York’ta doğdu ve fotoğrafçılık kariyerine 1951’den 1955’e kadar Kore Savaşı’ndaki bir görev de dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri fotoğrafçısı olarak başladı.

Ünlü fotoğrafçı kariyeri boyunca toplam yirmi iki fotoğraf kitabı yayımladı ve çalışmaları dünyanın dört bir yanındaki galerilerde sergilendi. Andy Warhol onun için “En sevdiğim fotoğrafçı” demişti.

1979’da Today Is Sunday için fotoğraf editörü olarak çalışan Betty Lou Burke ile evlendi ve bu evlilik Burke’ün 2017 yılındaki vefatına kadar devam etti. Yaşamının son döneminde yaşlılığa bağlı sağlık sorunlarıyla uğraşan Galella, kardeşi Vincent’ın yanı sıra yakın akrabalarının manevi desteğiyle yaşamını sürdürdü.

Comments are closed.