“Geldiğimiz noktadan çok memnunuz”

Röportaj|

İstanbullu britrock ve sytnthwave ekibi Mod ile debut albümü Güneş Doğdundan Beri, konser takvimleri ve yerli müzik sahnesi gibi birçok konuda  keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bir yılı aşkın bir sonunda debut albümünüz çıktı. Nasıl hissediyorsunuz?

Merhabalar. Çok heyecanlı, hevesli ve mutluluk doluyuz. bir buçuk yıla yakın bir zaman zarfında Güneş Doğduğundan Beri albümünü yayına geçirdik. Bu süreci siz gibi kaliteli ve katma değeri çok yüksek oluşumlarla paylaşmak bizi çok daha mutlu ediyor.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/album/2antjksB8xyuhNDJotPbCC?si=PiQOlAPHTzW5B2vVsfJCkg”/]

Güneş Doğduğundan Beri’nin yaratım sürecinden bahsedebilir misiniz?

Güneş Doğduğundan Beri on yaşında bir MacBook başında tasarlanmış, üretim süreci neredeyse iki yıla yakın sürmüş bir proje. Alternatif müzik elementlerini ana-akım dışı yaklaşımlarla sentezleyip her minvalde dinleyicinin kendisinden bir şeyler bulacağını umduğumuz bir tasarı. Bu süre zarfında kreatif kimliğimiz ve prodüktör kimliğimiz çok fazla değişkenlikler gösterdi. Ama geldiğimiz noktadan çok memnunuz.

Yerli müzik sahnesi ile ilgili neler düşünüyorsunuz peki? Sizce müziğiniz dinleyenler tarafından benimsenecek mi?

Yerli müzik sahnesi yüksek bir farkındalığa sahip. Trendleri  mütemadiyen takip eden ve araştırmacı kimliğe sahip bir dinleyici kitlesinin olduğunu düşünüyoruz. Bu projeyi tasarlarken en büyük farkındalık noktamız bu oldu. Yukarıda bahsettiğimiz gibi herkesin kendisinden bir şeyler bulabileceği ve bu sentezi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebileceğimiz bir sound oluşturmaya çalıştık. Yaratmak istediğimiz soundu sağlarken yerli müzik dinleyicisinin beklentilerini ölçmek en büyük önceliklerimizden birisiydi.

Albümünüz için Apple Music “Synth titreşimlerini britrock ile sentezleyen gruptan güçlü çıkış” söylemi ile iyi bir not vermiş. Bu tanımın sizi tam olarak açıkladığını düşünüyor musunuz? Tarzını nasıl tanımlarsınız?

Çok doğru ve detaylı bir tabir olduğunu düşünüyoruz. Apple Music’in güzel cümleleri bizim için çok şey ifade ediyor. Güneş Doğduğundan Beri albümü ile ilgili kuracak bir cümlemiz olsaydı buna çok yakın bir şekilde sıfatlandırırdık kendimizi.

— — —

“Ne var ki albüm ve sound yaklaşımımızı proje bazlı değerlendirme konusuna çok ciddi özen gösteriyoruz. Bir sonraki projelerde çok farklı soundlara ve modumuzun hissettirdiği direktiflere kapılabiliriz. Bunu zaman gösterecek.”

— — —

Şarkı sözlerinde melankolik bir hava hakim. İkili ilişkilerdeki sorunlarla da ilgili. Bunu bilerek mi tercih ettiniz yoksa sadece şarkı sözlerini yazanların duygularının bir dışavurumu mu?

Albümün lirikal bütünlüğü bir hikayeyi sekiz farklı şarkıda ve bambaşka senaryolarda değerlendiriyor. Mod’un rivayetleri ve bu albümün anlattığı tüm hisler bu doğrultuda ilerliyor. Yani dolaylı olarak bunu yazarın bir dışavurumu olarak nitelendirmek kesinlikle yanlış olmaz.

Albüm kapağı ne anlatıyor peki bize? Albümün karanlık havasına karşı biraz naif olmuş sanki?

Albümün anlattığı bütün hissiyat ve fikirlerin, arkasında kalmış bütün düşüncelerin bir naiflik içeriyor olduğunu söyleyebiliriz. Kapak görseli bir fotoğraf sanılmasının aksine dijital bir çizim. Albümü uzun uzun dinlemiş ve içerisindeki yalnızlığı, bir başına kalmış düşünceleri dışavuran bir tasarımcının ürünü.

Son olarak eklemek istedikleriniz neler? Mod nerelerde konserler verecek yakın zamanda?

Mod 2018 yılında yola çıkmış ve anlattığı rivayetleri çok daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan; İstanbul çıkışlı bir müzik projesi. 2020 yılı ve devamından itibaren üretmeye ve Türkiye sahnesinin saygıdeğer mekanlarında sahne almaya başlayacağımızı mutlulukla söyleyebiliriz. Nisan ayında İstanbul’da bir lansman konseri yapacağız. Anlattığımız hikayeleri duymak, yaşadıklarımızı bizimle tecrübe etmek isteyen herkesi ilk sahnemizde bulunmaya davet ediyoruz. 

Comments are closed.