“Gözlerimiz kanaya kadar müzik”

Röportaj|

Önümüzdeki ay Zorlu PSM’de gerçekleşecek Sonar Istanbul‘un bu yılki geniş programında yer alan isimlerden biri de Fjaak. Ham techno kanallarından dance ritimlerine ulaşan Berlin çıkışlı trioya İstanbul serüveni öncesinde sorularımızı ilettik.

İstanbul’dan selamlar Fjaak! İkinci albümünüz geçen yıl ses verdi. Hala yeni sayılır. Neler hissediyorsunuz?

Evet öyle ve hala çok heyecanlıyız. Bizi ve soundumuzu takip edenlerle daha fazla şarkı paylaşabilmek harika. Yeni şarkılarımızı yayımlamak için sabırsızlanıyoruz.

Son zamanlarda neler yapıyorsunuz?

Şu sıralar biraz sıkı ve yoğun ama takvimi soruyorsan temiz ve boş. Müzik üzerine kafa yoruyoruz ve neredeyse her gün bunun için çalışıyoruz. Aynı zamanda birlikte üretebileceğimiz, müzik paylaşımı yapıp işbirliği kurabileceğimiz çok sayıda insanla tanışıyoruz.

Birbirinizle nasıl tanıştınız ve ne zaman “Hadi Fjaak ismiyle devam edelim” kararına vardınız?

Okulda takılırken tanıdık birbirimizi. Başladığımız nokta şuydu: Etrafta dolaşmak, tüttürmek, paten sürmek, graffiti yapmak ve video oyunları oynamak. Büyük eğlence. Fakat bir noktadan sonra zamanımızın boşa geçtiğini fark ettik. Günler kayboluyordu ve zamanın nasıl hızla uçtuğunu hissedebiliyordun. Rapper, şarkıcı ve klasik enstrümanları çalabilen arkadaşlara sahiptik. Hepimiz temel müzik öğreniminden keyif alıyorduk. Kendine ait beatlerin nasıl üretilebileceğini öğrendik. Etkilenmiştik. Derhal kullanılmış ve mümkün olduğu kadar uygun fiyatlı ekipmanları satın almaya başladık. O günlerden itibaren yaşamımız değişmeye başladı.  Bizim için müzik adım adım daha önemli bir konuma geldi ve zamanla çok sayıda kayıt ortaya çıkmaya başladı. Şu noktada müziğin ailemiz ve dostlarımızla birlikte bizim için her şey demek olduğunu söyleyebiliriz. 

———

“Herhangi bir şeyi gerçekten sevdiğinde ve ona tutku hissettiğinde diğer hiçbir etken artık çok anlamlı gelmiyor.”

———

Berlin’desiniz. Bize biraz şehir ve şehirdeki müzik hareketliliğini anlatabilir misiniz?

Şu sıralar çok sıkı ve güçlü. Her yerden yetenek fışkırıyor. Bu konuda çok sayıda insan ve kurum var. Örnek vereyim: Ebay’deki özel ilanlar üzerinden sürekli olarak ne kadar ekipmanın satıldığına bakıyoruz ve bu bile müzik sahnesinin burada nasıl dev adımlarla genişlediğini bize gösteriyor. Bizim için varlığı kritik önemde olan yerler var. Hard Wax, Spacehall, Schneiders Laden ve insanlarla konuşup tüm her şeyi test edebileceğiniz müzik mağazası Just Music.

Son zamanlarda spesifik olarak dinlediğiniz isimler var mı? Berlin’den gidebiliriz burada da?

Az evvel vurguladığımız gibi Berlin bu konuda dipsiz kuyu. Özellikle de Spandau. Buradan çıkan seslere dikkat kesilin. Duyacaksınız. Biz de yeni bir plak şirketiyle çalışıyoruz. Adı Spandau20. Zaten biz de tam olarak Berlin’in bir parçası olarak şehrin batı yakasında bulunan Spandau çıkışlıyız. Bu plak şirketinde de birçok isimle birlikte çalışmalar gerçekleştireceğiz.

Büyük plak hayranı olduğunuzu biliyorum. Şu Machine Vibes konusu nedir?

Sevmenin ötesinde plak için yaşıyoruz! Machine Vibes bizim var ettiğimiz bir etkinlik serisi. Sadece plak DJ’lerine odaklanan bir seri. Avrupa’yı turladık bu şekilde ve bu yıl daha butik bir konsept ile tekrar döneceğiz. Takipte kalın!

Sonlara doğru gelirken İstanbul’a uzanalım. Sonar Istanbul’da sahne alacaksınız. Aklınızda neler var bu konserle ilgili?

İnanılmaz heyecanlıyız. Bu bizim ilk İstanbul konserimiz olacak. Berlin’de birçok Türk arkadaşımızla birlikte büyüdük. İstanbul ile tanışmak için, şehirle yeni Fjaak soundunu paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Son soru: Gelecek planlarında ilk sırada ne var?

Tüm kül tablaları dolup taşana ve gözlerimiz kanaya kadar müzik yapmak. (Gülüyor)

Comments are closed.