“Güçlü müzik hedefindeyiz”

Röportaj|

İstanbul merkezli mekan röportajlarımızın üçüncü durağında Babylon‘a konuk oluyoruz. Babylon ekibinden Işıl Kılkış & Elif Cemal ikilisiyle konuşurken merkezde bu sezonun müziği var.

Bu sezon şu ana kadar nasıl gidiyor sizin için?

Işıl Kılkış: Babylon’da bu sene eylülde başladık. Kasımda Akbank Caz Festivali ve aynı zamanda yine kasımda XXF Fransa müziklerini yaptığımız festivalimiz var. Onun dışında programda biraz daha yeni yerli isimlere ve peşinde olduğumuz yabancı isimlere yer vermeye çalıştık. 2018’de ise biraz daha  farklı projeler olacak. ’90’lar müzik temasıyla ilgili de yeni bir parti başlattık.

Elif Cemal: Evet, ilkini yaptık geçen ay. Oldukça iyi geçti. 

Işıl: Radyo Eksen partileri de devam ediyor.

Radyo Eksen geceleri zaten gelenekselleşti.

Elif: Hep vardı evet. Roxy’den Babylon’a geldi. Asmalımescit’ten beri sürüyor. Herhalde yedi senedir de bizde devam ediyor. 

Işıl: Güzel bir kitlesi var. Onların da alıştıkları ve devam etmekten keyif aldıkları bir süreç.

Sezon başlangıcından bu yana yaklaşık iki ay geride kaldı Babylon’da ama kasım programına bakınca yoğunluk esas şimdi başlıyor gibi.

Elif: Şimdi en yoğun zaman. Akbank Caz Festivali’nin etkisi de burada önemli. Bizim de heyecan duyduğumuz bir sürü isim var aslında. Nicola Cruz sold-out etti kendini mesela. Bilmiyorum onunla ilgili başka bir söze gerek var mı? (Gülüyor) 

Akbank Caz Festival programı hakkında neler söylersiniz?

Elif: Genel anlamda festival programı geleneksel cazın dışında daha merkezde olan ve dünya müzik takipçilerinin ortak isimlerine kapı aralıyor. Sırf jazz takipçilerine hitap eden klasik bir program yerine alternatif rock dinleyenlerin ve hip hop takipçilerinin de ilgisini çekecek bir konsept planlandı. 

Işıl: Sonrasında da XXF başlayacak. Orada Amadou & Mariam ile festivali başlatıyoruz. Bu aralar Fransız saykodelik müzikleri çok ilgimizi çektiği için festivalin içinde buna özel bir gece yapıyoruz. O kapsamda Aquaserge & Juniore çalacak. 

XXF Very Very French Festival da artık uzun soluklu bir proje oldu değil mi?

XXF’in bu yedinci senesi. İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin başlattığı ve son üç sene evveline kadar farklı mekanlarla ortaklık yapan bir festivaldi bu. Son üç senedir de sadece Babylon’da oluyor. Onlarla birlikte konsept geliştiriyoruz. Daha oturmuş ve bilinen isimlerin dışında hakikaten yeni seslere de yer açıyoruz. Fransız müziği kendini sürekli geliştiren ve içinde geniş bir yelpazesi olan bir dünya. 

Işıl: Patlama yaşanıyor.

Elif: Kesinlikle. Bu seneki XXF’te de zengin bir içerik söz konusu. Bu isim altında onları dinleyiciye sunmak bizim için çok değerli. Takip ettiğimiz Fransız isimleri bir programın içinde bir araya getirip ağırlamak ayrı keyif.

Sezon geneline bakarsak Babylon’a hemen hemen her sene gelen isimler mevcut.

Işıl: Bizim için mihenk taşı olan isimler var. Onları her sene bir kez getiriyoruz. Omar Souleyman bunlardan biri. Örneğin Sevdaliza henüz toplamda üç defa geldi Türkiye’ye. Son iki konseri ise sık aralıklarla gerçekleşti. Bu seneki Babylon Soundgarden’a gelmişti, 1 Kasım akşamı da Babylon’da ağırladık. 

Onun müziği bir kapalı mekan performansına daha uygun. 

Işıl: Aynen öyle. Öte yandan festivaldeki performansı da çok güzeldi. İlk konserden sonra Sevdaliza hakkında bir fikir de oluştu buradaki dinleyicide. Tekrar davet ettik ve iyi de bir gece oldu Babylon’da. Tabii tüm isimler genelinde şunu söyleyeyim: Çok fazla sık aralıklarla getirmemeye çalışıyoruz.

Bir müzisyeni her ne kadar çok bilet satmasına karşın üst üste getirmemek yine de gerekli mi, yoksa hani “Bu gidiyor ve ilginin bittiği yere kadar gitsin.” görüşü mü ağırlıkta?

Işıl: Yani sature etmemek gerekiyor tabii ki. Çok fazla tekrar hem müzisyen, hem mekan, hem de kitle için iyi değil. Özellikle yabancı müzikte yeni albüm ve onun çevresindeki zaman tablosu içerisinde turneler oluyor. Bunlar bir müzisyen için bazen her sene gerçekleşiyor, bazen üç sene de bir defa gerçekleşiyor. Biz de bir şekilde o turnenin içine kendimizi sokmaya çalışıyoruz. Bu bahsettiğin durum biraz da sanatçının dinamiğiyle, müzik türüyle ve kitleyle olan iletişimiyle alakalı.

Elif: Bunun formülü yok. İnsanları sıkmamak ve bıktırmamak lazım. Öte yandan Işıl’ın dediği gibi bu durum müzisyenden müzisyene değişir. Şu da var: Sevdaliza üzerinden örnek vereyim. Baktığınızda üç kez geldi ama beş bin kişiye ulaşmadı. Belki burada hala onu dinleyememiş ve bir sonraki konserin gerçekleşmesini isteyen hatırı sayılır bir kitle de kaldı diye düşünüyorum.

Mesela ben.

Elif: Yine mi gelemedin? (Gülüşmeler)

Evet, ama dördüncüsünde orada olacağım. Kendime ve Sevdaliza’ya sözüm var.

Elif: Aslında müzisyenler her konserlerinde kendi kitlesini inşa ediyorlar. Üçüncü konseri bin kişi izliyor, bir sonraki gecede belki bu rakama en az yarısı daha ekleniyor. Yine de dediğim gibi tek bir formülü yok. İnce bir çizgisi var. Dengede tutmaya çalışıyoruz elimizden geldiğince.

Babylon programını oluştururken müzisyen tercihlerinde nelere odaklanıyor?

Elif: Tek bir kaynaktan beslenmiyorsunuz. Sezgi çok önemli. Tutar mı, tutmaz mı? Özellikle ülkeye ilk kez konser için gelecek müzisyen için. Örneğin bu yılki XXF kapsamındaki saykodelik gece. Bu tamamen Işıl ile birlikte “neden denemeyelim” diyerek adım attığımız bir proje.

Işıl: Güçlü müzik hedefindeyiz. Kriterlerin en başında bu var. Kişisel olarak sevdiğimiz isimleri getirsek belki on bilet satacak. Bilemezsin bunu. Yaratacağı etkiyi kestiremediğin isimler oluyor. Ama bizim amacımız iyi müziği ve Babylon’a uyacağını düşündüğümüz, bu kitlenin hoşuna gideceğine inandığımız isimleri buraya çıkarmak. Sadece Elif ve ben yokuz. Burada bulunan diğer arkadaşlardan ve tüm çevremizden program hakkında fikirler alıyoruz.

Bu sezon için hala açıklanacak olan ekipler / müzisyenler var değil mi?

Işıl: Çok büyük oranda açıklandı. Ama tabii ikinci yarı için mayıs ayına kadar olan süreçte eklemeler olacaktır.

Elif: Bakıyoruz, görüşmelerimiz ve arayışlarımız sürüyor. Neler olacak, ortaya neler çıkacak göreceğiz.

Işıl: 3 Mart’ta Chinese Men’i Volkswagen Arena’da ağırlayacağız. Bunu henüz açıklamadık ama ilk kez sizin aracılığınızla duyuralım. 

Comments are closed.