Hasan Saltık hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Özgün ve güçlü birçok projeyi hayata geçiren plak firması Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık yaşama veda etti. Saltık elli yedi yaşındaydı.

1992 yılında Kalan Müzik’i kuran Saltık, unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlere ve geçmiş dönem müzisyenlerin ailelerine ulaşarak derlediği çalışmaları Kalan Müzik etiketi altında yayımladı.

Saltık, farklı yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu. Kalan Müzik’in bu projelerinde yer alan isimlerden bazıları şunlar: Pomak Göçmenleri, Tahtacı Türkmenleri, Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Hacı Taşan, Hisarlı Ahmet, Hafız Yaşar, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Neyzen Tevfik, Malatyalı Fahri ve Âşık Veysel.

Kültür ve Turizm Bakanlığının sosyal medya hesaplarından “Müzikal belleğimize çok değerli eserler kazandıran kıymetli yapımcı Hasan Saltık’ın vefatını derin bir üzüntüyle öğrendik. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.” açıklaması yapıldı.

Kalan Müzik’ten gelen açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: “Bazı şeyleri duyurmak çok zor, büyük acıları… Belki sonra, dilimiz döndüğünde… Şimdi kısa sürmüş ömre sessizce ağıt yakıyoruz. Hasan Saltık yaşadı, devri daim olsun.”

Comments are closed.