“HAYALİN KENDİSİ ANLIK İZLER”

Röportaj|

Geçtiğimiz günlerde Bronx’ta 5. yılını kutladı Baykal Ada, Cihan Deniz, Tahsin Güngör ve Hikmet Altınyıldız’dan kurulu Sapan. Biz de fırsat bu fırsat deyip bundan sonraki planlarını ve kat ettikleri yolun izlerini onlardan duymak istedik.  

-Neler yapıyorsunuz son dönemde?

Son dönemde konserlere yoğunlaştık. Yavaş yavaş bir üretim sürecine giriyoruz. Hepimizin fikir aşamasında olsa da paylaşımları oluyor.

 -Geride kalan 5 yıl Sapan’da ne gibi etkiler bıraktı?

Büyüdük galiba. 5 yıl içinde hepimizin hayatında değişimler gerçekleşti, hayata bakış açımızda farklıklar meydana geldi. Bireysel gelişim ve değişimler elbette gruba bir dinamik katıyor. 5 yılın ilk zamanlarında emekliyorduk. Şimdi birlikte yürümeyi öğrendik.

 -Anlık İzler’in size başlı başına bir yol açtığını düşünüyor musunuz?

Anlık İzler bize bir yol açtı mı emin değiliz, ama geriye dönüp baktığımızda onca uğraşımızın boşa gitmediği hissiyatını uyandırdığını söyleyebiliriz. Başı sonu olan, belki kusurları olan, ama içtenlikle meydana getirilmiş bir eser ortaya koyduk. Bazı hayallerimizi gerçekleştirmenin aracı değildi bu albüm. Hayalin zaten kendisi Anlık İzler’di. Bu yüzden nasıl bir yol açtığı ile ilgili çok ilgilenmiyoruz.

 -Şarkıların size nasıl bir miras bıraktığını düşünüyorsunuz?
Bu şarkılar Sapan’ın ilk kimliğini oluşturdu. Bir başlangıcı temsil ediyorlar o yüzden ayrı bir yeri olacaktır diye düşünüyoruz.

 -Belki erken bir soru ama ekleyelim: Yeni albüm için çalışmalar başladı mı?
Acele etmiyoruz bu konuda. Elbette bu yönde isteğimizi zaman zaman dile getiriyoruz birbirimize. Ancak yeni bir oluşum sürecinden bahsetmek için biraz erken.

-Memleketin müzik piyasa şartlarında görece bağımsız kulvardan ilerlemek şüphesiz zor. Neler söylersiniz?
Eğer amaç kendini beğendirme kaygısı taşımadan içten gelen müziği yapmaksa, aslında çok da zor değil. Bağımsız bir şekilde, maddi bir geri dönüş beklentisi kaygısı taşımadan müzik yapmak en güzeli.

-Sound olarak Kıta Avrupası’na yakın bir yerde Sapan. Aklınızın bir köşesinde sınırın ötesine açılmak fikri var mı?

Öncelikle övgünüz için teşekkürler. Avrupa dışında diğer kıtalara da ulaşıp dokunabilmek tabii ki güzel olurdu. Her zaman aklımızın köşesinde bir yerlerde… neden olmasın?

 -Konserler ne durumda? Takvimde netleşen sahneler hangileri?

Şimdilik iki yer belirtebiliriz. 6 Haziran akşamı Hayal Kahvesi Bursa konseri var. 13 Haziran’da ise One Love Festival’deyiz.

Comments are closed.