“Hayat bir turnedir”

Röportaj|

Modern jazz tavrında yer alan Sarah McKenzie 4 Aralık Salı akşamı İşSanat‘ta sahne alacak. McKenzie ile son albümünü, ilham kaynaklarını, gelecek planlarını ve yaklaşan İstanbul konserini konuştuk. 

İstanbul’dan selamlar Sarah. Öncelikle nasılsın?

Londra’dan selamlar! Harikayım, teşekkürler. Üç hafta süren turneden henüz döndüm ve bugün yeni albüm çalışmalarını sürdürüyorum. Daha heyecanlı olamazdım.

Son albümün Paris in the Rain geçen yıl yayımlandı. LP hakkında olumlu kritikler okuduğumu hatırlıyorum. Geriye dönüp bakınca Paris in the Rain hakkında neler söylemek istersin?

İnsanların albümden keyif aldığını duymak bana gurur veriyor. Albümü ortaya çıkarmak, bu müziği oluşturmaktan dolayı çok mutluyum. Paris in the Rain ilginç bir uzunçalardı, çünkü dünyanın farklı şehirlerinde dolaşırken biriktirdiğim deneyimlere dair bir kayıttı bu.

[spotifyplaybutton play=”https://open.spotify.com/album/3GXZ7rWUodW0smcTrVqlAp”/]

Müzikal tavrını ve yönünü tam olarak nasıl açıklarsın?

Geleneksel jazz çizgisinden çıkış alıp blues, swing ve bebop tavrına kendimden yeni şeylerle birlikte dokunuyorum.

Üretim sürecini merak ediyorum. Nasıl başlıyor ve nasıl ilerliyor?

İyi bir başlık ve şarkı konsepti üzerinden başlamayı seviyorum. Kreasyon ve plan ilk adımda gereklidir. İyi bir melodi için odaklanıyorum. Farklı ve ilgi çekici notaları hedefliyorum.  

Müzik dışında neler seni mutlu ediyor ve bunlar müziğini ne aşamada etkiliyor?

At sürmeyi, koşmayı, Fransızca öğrenmeyi, arkadaşlarımla ve ailemle vakit geçirmekten hoşlanıyorum. Bunların tamamı müziğimi etkiliyor.

En başta “Turneden yeni döndüm” dedin. Konserlerde her şey yolunda mıydı?

Hayat bir turnedir. Çok fazla turneye çıkıyorum ve geziyor olmayı çok seviyorum. Farklı insanlarla müziğimi paylaşmak büyük ayrıcalık. Grup ile birlikte olmak da fantastik. Hayallerimi yaşadığımı söylemek beni gerçekten mutlu ediyor.

Seni 4 Aralık’ta İstanbul’da göreceğiz. Konser ve şehir hakkında neler söylemek istersin?

Bu benim ilk İstanbul konserim olacak. Orada çalacak olmaktan dolayı çok heyecanlıyım.  O atmosferi, oradaki kültürü solumak için sabırsızlanıyorum.

Son soru: Yakın gelecekteki planların neler?

Müziğimi yazmaya ve harika müzisyenlerle birlikte çalışıp ortaya çıkan şarkılarımla dolaşmaya devam ediyorum.  Umarım bir gün *Carnegie Hall’de çalabilirim.

*New York, Manhattan’da bulunan dünyaca ünlü konser salonu.

Comments are closed.