Hepsi ya da hiçbiri

Konser|

Tuhaf sesleri, hayata dair türlü etkileşimleri tutarsız ve belki de biçimsiz bir halde insanın kulağına iliştiriveren şarkılara sahip Danimarka’dan Sleep Party People. Ne kadar karanlıksa o kadar iyi demiyorlar belki, ama David Lynch filmlerine düşmek serbest burada. Erken dönem Kubrick yapımları çok uzakta değil. The Shining otelinden cevapsız çağrı almış olabilirler.

Sahnedeyken herkesin kendisine ait belirleyici role büründüğü bir ekip görüntüsünde Sleep Party People. Üretim süreci ise tek kişinin sorumluluğunda. Brian Batz’e ait bir nevi solo proje bu. 2008 yılında, daha önceki müzik kariyerinin üstüne çizik atıyor Batz. O sıralar kendi evini stüdyoya çevirerek ürettiği yeni sound ona yeni ufuklar sunuyor. İnternette yaptığı araştırmalar sonucu karşılaştığı bir fotoğraftan, bir çocuğun yüzündeki tavşan maskenin yarattığı korkunç ve masum ifadeden ilham alıyor. Canlı performanslarından birinde o maskenin müziğine kattığı etkiyi keşfetmesi uzun sürmüyor.

Sleep Party People’ın 2010 çıkışlı ilk stüdyo albümündeki kapak görselinde de bizlere aynı mesajı iletir Batz. Masum, korkunç ya da ifadesiz. Hepsi ya da hiçbiri. Hem hepsi, hem hiçbiri.

sleep-party-people-002

Şu ana dek 3 klas albüm duyurdu Sleep Party People. Takvimler 2009’u gösterirken Alarm Music ile anlaşmaları ilk iyi sinyaldi, bir yıl sonraki self-titled albümle ise sadece Danimarka’da değil, söz konusu müzikte belirleyici konuma sahip İngiltere’de bile yankı buldular. Brian Batz’ın “Daha fazla gerilim tonlarına karışmak istiyorum. Bunun ne zararı olabilir ki” sözleriyle açıkladığı iki no’lu stüdyo çalışma We Were Drifting On A Sad Song duyulduğunda onların tek albümlük projelerden olmadığı hemen hemen kesinleşmişti. Eğer Sleep Party People’ın rüyasına henüz ikna olmadıysanız geçen yılki son yenileri Floating’e tekrar uğrayın. Cevaplar orada.

İkna sürecinin bir diğer yolu ise bu akşam Salon İKSV’den geçiyor. Floating sonrası içinde Doğu Avrupa, Asya, Latin Amerika’dan şehirlerin bulunduğu bir turne planladı Batz ve ekibi. Yolculukların müziklerine yaptığı katkıyı özellikle vurgulayan bir proje için bu harita dağılımı pek sürpriz sayılmaz. Tam bu dönemde arayı fazla açmadan tekrar İstanbul’a da uğrayacaklar. Şehrin Salon tarafındaki sahne bu akşam birkaç saatliğine onlara emanet. Son kayda sıkça dokunacaklardır,olsun. Manifestoları kabulündeki I’m Not Human at All, A Dark God Heart, Heaven Is Above Us, Our Falling Snow gibi enfes şarkılara da uzayda bir boşluk hasıl olur ve sarılırız, eminim. Sleep Party People biraz da o anlardan oluşur çünkü.

Comments are closed.