“Her aşamasından keyif aldım”

Röportaj|

Ryan Owen Granville Williams, sahne adıyla Roni Size bu akşam Zorlu PSM Stüdyo’da konsere çıkıyor. Bristol şehrinde müziğini var eden, kariyeri boyunca birçok projeye imza atan ve tam yirmi yıl önceki Mercury Prize apoletli New Forms albümüyle hala gündemde kalmayı başaran Roni Size ile konuştuk.

İstanbul’dan selamlar Ryan. Öncelikle nasılsın?

Gayet iyiyim. Her şey yolunda. Sende nasıl gidiyor?

Teşekkürler, burada da keyifler iyi. Sahnelerden başlayalım. Bir süredir turnedesin. Konserlerde gördüğün etkileşimlerden memnun musun?

Oldukça yoğun bir tempoda ilerliyoruz. Dünyanın çok farklı köşelerine uğradım. Her şeyden memnun olduğumu söyleyebilirim sanırım. 

Yarın da (bugün) İstanbul’da sahnen olacak. Hem şehir, hem de bu konserle ilgili neler söylemek istersin?

Şehir ve bu konser beni oldukça heyecanlandırıyor. Bu geceyle ilgili kafamda farklı ve etkili bir konsept var. Güzel bir deneyim olacağına inanıyorum. Ben orada olacağım. Müzik çok güçlü olacak. Önemli olan da budur değil mi?

Kesinlikle. Neredeyse otuz yılı geride bıraktın profesyonel kariyerinde. Bu süre zarfında onlarca projede yer aldın. Seni böylesine motive eden temel faktör neydi?

Kendine inandım. Meydan okumalardan keyif alan biriyim. Yaptığım işi gerçekten yaptım ve her aşamasından keyif aldım. Hala müziğin içinde olduğumdan dolayı kendimi şanslı hissediyorum. 

Mercury Prize sahibi New Forms albümünün üzerinden tam yirmi yıl geçti. 1997 yılına dönüp baktığında o albüm süreciyle ilgili neler söylemek istersin?

O dönem Birleşik Krallık’ta yaşayan çoğu insan bir arayış içindeydi. Bizzat ben bir kimlik arayışı içindeydim. Evet yirmi yıl geride kaldı, ama bana dün gibi geliyor. Sound hala muhteşem, müzik hala çok yeni. Şunu söylemeliyim ki Mercury Prize’ın gelmesi New Forms için dünyanın kapılarını açtı. 

Yakın geleceğe dair herhangi bir planın var mı? Bundan sonra sıradaki proje ne olacak?

Evet, kesinlikle var. Önümüzdeki yıl çok sayıda yeni kayıt yayımlayacağım. Önümüzdeki yıl yeni müziklerin duyulduğu sene olacak benim için. New Forms‘un yirminci yılını kutlamak, insanlarla birlikte bu hissi yeniden yaşamak harikaydı. Önümüzdeki yıl ise yeni heyecanlar başlayacak. 

Hepsi bu Ryan. Teşekkürler vakit ayırdığın için. Konserde görüşmek üzere.

Ben teşekkür ederim. Yarın (bugün) akşam görüşmek üzere.

Comments are closed.