Hızlı ve gürültülü

Konser|

Geçtiğimiz hafta sonu bir kayboluş ve varoluş rotası olarak İstanbul yer altından gecenin karanlığına karışan gürültücü bazı gruplara eş zamanlı olarak ev sahipliği yaptı. 23 Mart Cumartesi akşamı ise Peyote Nevizade, Thrash Out Party! kapsamında birbirinden hareketli ve patırtılı iki grubu, Andromeda’dan kopup gelen ve İstanbul yerli sahnesinin tozunu dumanına katan Reptilians From Andromeda ve Avusturyalı punk rock triosu DeeCracks’ı ağırladı. Her iki grup da icraatlarını yaparken yerimizde durmamıza kesinlikle izin vermediler. (Yazı & Fotoğraflar: Merve Dağlıoğlu)

Mart ayı başında çıktıkları İspanya turnesi ile Madrid, Santander, Pamplona, Vitoria ve Barcelona’da gerçekleştirdikleri ardışık beş konserin ardından İstanbul’a ayağının tozuyla gelen Reptilians From Andormeda tam anlamıyla kanımızı kaynattı, aklımızı başımızdan aldı! O nasıl güzel bir performanstı öyle! İzleyiciler, dinleyici sonra da bir anda “yerinde duramayanlar” oldular.


İspanya turu sonrası vokal’de Aybike Özbey, gitar’da Tolga Özbey, davulda Başak Karacandan oluşan Reptilians From Andormeda ekibine hoş geldin derken, bas gitarda gruba yeni katılan Kerim Gönençeriyi de ilk kez canlı sahnede dinlemiş olduk. Konser Reptilians From Andormeda’nın vokali Aybike’nin intro parçasındaki theremin şovu ile başladı. Gitar gibi attı solosunu. Son uzunçalarları Dialogues for Monkeys’ten Burning Inside, More Than Coke, Breathe in Breathe Out, son klip parçaları Doll Witch ve daha önce duyulmamış yeni şarkıları Hypno Dance olmak üzere toplam on dört parça ile kendimizden geçtik. Tedavi gibi bir şeydi.

Yaptıkları bu konser turunun kendilerine çok iyi geldiğini söylemek ve hakkını da vermek gerek. Zira hem enerjileri hem soundları kulaklarda bir acayip tınladı. Sapsarı saçlarını savururken, o davulun kicklerine vururken, gitarlar ise tam gaz yolundayken RFA için şunu düşündüm: “Şov dediğin böyle olmalıydı.”

RFA’dan sonra sahne hızlıca yeni gürültücülere devroldu. Avusturya’dan kalkıp gelen hızlı punk rock gruplarından DeeCracks, Sonic Delusions ismini taşıyan  dördüncü albümleri için turnedeydi. Gitar ve vokalde Matt, davulda Mike ve bas gitarda Paul’un olduğu üçlü hızlı ve gürültülü müzikleriyle gönüllerimizi aniden fethettiler. 2010 çıkışlı Attention Deficit Disorder albümünden üç, 2014 çıkışlı Beyond Medication albümünden beş, 2018 çıkışlı Sonic Delusions albümünden ise altı olmak üzere toplam on sekiz şarkıyı otuz beş dakika gibi inanılmaz bir sürede çalan DeeCracks üçlüsü enerjik ve eğlenceli performansları ile izleyicileri hareket geçirdi ve biraz hırpaladı diyebiliriz.

Türkiye’ye ilk kez gelen ve daha önce Avrupa, Japonya, Çin, Amerika ve Kanada turnesi gerçekleştiren DeeCracks ekibi şarkı aralarında İstanbul’un güzelliğini ve yemeklerinin lezzetlerini de dillendirdi. Bu güzel adamlar sahneden inerken teşekkürlerini en içten dilekleriyle ilettiler.

Konser sonrasında tek hissettiğim eşlik etmekten ve zıplamaktan yorgun boğazlarım ve ayaklarım oldu. Çok güzel bir geceydi. Dinleyen herkese kendini “canlı” hissettirdiğine eminim. Bir sonraki konserde görüşmek üzere.

Comments are closed.