Hoşça kal iPod

Zaman Makinası|

Yirmi yıldan fazla bir süredir üretimi gerçekleştirilen iPod için yolun sonu göründü. Apple yönetimi iPod’u emekli edeceğini açıkladı.

Apple, son birkaç yılda MP3 çaların çoğu versiyonunun üretimini durdurmuş, ancak yakın dönem müzik tarihinde etkisi çok büyük olan iPod’un klasik modelinin üretimi devam etmişti. 2022 itibarıyla kalan majör modellerin de üretimi duracak.

İlk iPod 23 Ekim ’01 tarihinde piyasaya sürüldü. Bir deste kart büyüklüğünde ve 6,5 ons ağırlığındaki tamamen beyaz müzik çaların 5 GB depolama alanı vardı. Bu, o sırada diğer MP3 çalarlar tarafından eşi görülmemiş bir sayı olan yaklaşık 1.000 şarkıyı aynı anda tek bir cihazda taşımanıza ve dinlemenize olanak veren bir teknolojiydi.

iPod’un tarihine baktığımızda Apple’ın dijital müzik dinleme dönemindeki başarısını ne denli dominant adımlarla var ettiğini görebiliyoruz. iPod’un bu başarısı aynı zamanda tüm sektöre ve ilgili diğer firmaları da derinden etkiledi.

2001 yılında başlayan iPod’un yolculuğu tam yirmi bir yıl sonra nihayete eriyor belki ama geriye dönüp bakınca iPod’un müzik dinleme alışkanlığındaki etkisinin unutulmayacağını söylemek zor değil.

Comments are closed.