IAN CURTIS 60 YAŞINDA

Zaman Makinası|

1980’li yıllardan günümüze kadar birçok müzik grubuna etki etmeyi başaran Joy Division’ın lider ismi Ian Curtis eğer yaşasaydı bugün altmışıncı yaşını kutluyor olacaktı.

15 Temmuz 1956 tarihinde hayata gözlerini açan Curtis grubu Joy Division ile birlikte çok kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış bir isimdi.

Curtis’in şarkı sözü yazarlığı, vokal tarzı ve yeraltı mekanlardaki etkileyici canlı performansına ek olarak grubun post-punk temellerine ışık tutan soundu Joy Division’ı farklı kılan etkenlerdi. 

Tüm bu etkenler sadece iki albüm kaydetmesine karşın Manchester menşeli Joy Division’ın zaman içinde müzik tarihinin en özgün ekipleri arasında sayılmasını sağlayacaktı.

Çıkış uzunçaları Unknown Pleasures‘ı 1979 senesinde yayımlayan ve hemen arkasındaki yıl ikinci albümünü Closer adıyla servis eden Joy Division, Ian Curtis’in vefatı sonrası kepenkleri kapatmıştı.

Epilepsi hastalığıyla mücadele eden İngiliz müzisyen 18 Mayıs 1980 tarihinde hayatına son verdiğinde yalnızca yirmi üç yaşındaydı.

Comments are closed.