İlhan İrem hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Türk müzik dünyasına adını altın harflerle yazdıran müzisyen İlhan İrem altmış yedi yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı bir süredir böbrek yetmezliği tedavisi görüyordu.

Usta sanatçı 1 Nisan ’55 tarihinde Bursa’da dünyaya gözlerini açtı. 1969 yılında ortaokul son sınıftayken, okul orkestrasının solisti olarak müziğe ilk adımını attı. 1970 yılında Milliyet Gazetesi’nin düzenlediği liselerarası müzik yarışmasında Meltemler adını verdikleri orkestraları ile Marmara Bölgesi birincisi oldu. Meltemler ile 1970 – 1973 yılları arasında Bursa Çelik Palas Oteli ve Uludağ’daki çeşitli otellerde dans müziği şarkıcılığı yaptı.

1973 yılında kendi imkanları ile Diskotür firmasına yaptığı ilk 45’liği “Birleşsin Bütün Eller – Bazen Neşe Bazen Keder” ile beklediği başarıyı yakalayamadı. Plak firmasının bestelerini başka sanatçılara söyletme isteğini geri çevirdikten sonra yapmış olduğu ikinci 45’liği Yazık Oldu Yarınlara – Haydi Sil Gözlerini genç sanatçıyı bir anda en popüler sarkıcı konumuna getirdi. 1975 yılında yayımlanan Anlasana şarkısı ise müzisyenin sembol kayıtlarından biri oldu.

Kariyeri boyunca yalnızca kendi yapıtlarını seslendirme yoluna giden, kendine özgü yol arayan ve bulan İrem, 1980’li yıllarda öykülerini besteleyerek kurguladığı uzun soluklu müzik yapıtlarıyla, senfonik rock tarzında çalışmalara yelken açtı.

2006 yılında Cennet İlahileri adlı albümünü çıkaran müzisyen, 2008 yılında çocuklar için hazırladığı Tozpembe / Progressive Çocuk Şarkıları isimli bir albümünü yayımladı. Müzik çalışmalarına ek olarak kitap projelerine de imzasını atan İlhan İrem sanat yaşamı boyunca altı kez Altın Plak ödülüne ulaştı.

Comments are closed.