Into the Wild otobüsünün yeri değiştirildi

Zaman Makinası|

Gezgin Chris McCandless’ın son günlerini geçirdiği Alaska kırsalındaki “magic bus” mahlaslı meşhur otobüs güvenlik gerekçesiyle mevcut yerinden başka bir bölgeye taşındı.

Taşınma işlemi bir yük helikopteri vasıtasıyla gerçekleştirildi. Ulusal Güvenlik Birimi tarafından yapılan açıklamada otobüsün yer değişikliği kararı şu sözlerle savunuldu:

Bu terk edilmiş ve durumu giderek kötüleşen araç tehlikeli ve maliyetli kurtarma çalışmalarına, daha da önemlisi bazı ziyaretçilerin hayatına mal oluyordu.

McCandless 1992 yılında üniversite mezuniyetinden hemen sonra modern yaşamdan doğaya doğru kaçtı ve hayali olan Alaska’ya ulaştı. Ağır doğa şartları altında hayatta kalma mücadelesi veren genç gezgin açlık ve zehirlenme nedeniyle otobüsün içinde yaşama gözlerini yumdu.

McCandless’ın bu hikayesi Into the Wild adıyla kitaplaştırılmış, ardından aynı adla Sean Pean yönetmenliğinde beyaz perdeye aktarılmıştı. Sonraki süreçte hem McCanndless’ın son rotası hem de son nefesini verdiği otobüs dünya çapında üne kavuştu.

Bölgede aniden değişen hava şartları ve kapsama alanı dışında kalan telefon hatları otobüsü ziyaret etmek isteyen insanlar için tehlike oluşturuyordu. Son olarak geçen aylarda Belaruslu bir turist otobüsü ziyaret etmek isterken hayatını kaybetti.

Comments are closed.