iTunes’un ölümü Apple tarafından onaylandı

Zaman Makinası|

iTunes müziğin dijital sonsuzluğa açılan ilk kapısını var eden majör platformların başında geliyor. On sekiz yıllık yaşamının ardından uygulamanın sonlandırılacağı Apple tarafından resmen açıklandı.

California menşeli şirket önceki gün gerçekleşen konferansta yaptığı duyuru ile iTunes’a desteği keseceğini ve üçüncü çeyreğin sonuna kadar yazılımı tamamen devre dışı bırakacağını belirtti.

Son yıllarda dinleyici havuzunun dijital pazarda şarkı ya da albüm satın almak yerine abonelik sistemine dahil olmayı tercih etmesinin iTunes’un tabutuna son çiviyi çaktığı sır değil. Öte yandan Apple’ın platformu yeterince öne çıkarmayı başaramadığı ve Spotify gibi majör rakiplerin zirveye çıkmasında sorumluluğu olduğu da otoriteler tarafından yapılan eleştirilerin başında geliyor. 

Apple’ın iTunes sonrasında ilgili tüm çalışmaları Müzik, TV ve Podcast uygulamalarının üstleneceğini vurguluyor. Teknoloji devi şu anki merkez adımı olan Apple TV +’ı geçtiğimiz aylarda tanıttı.

Şirketin kurucusu Steve Jobs takvimler 2001 yılını gösterirken ilk çıkışını yapan iTunes hakkında şunları söylemişti: “Dünyayı değiştirecek. Müziği daha önce hiç olmadığı ölçülerde insanlara ulaştıracak. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.”

 

Comments are closed.