Jazz müzisyeni Chick Corea 79 yaşında hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Yarım yüzyılı aşkın bir süredir jazz janrının önde gelen piyanistlerinden biri olan, 1970’lerin jazz-rock füzyon patlamasının mimarı Chick Corea hayatını kaybetti.

Corea’nın sözcüsü Dan Muse yaptığı açıklamada yetmiş dokuz yaşında dünyaya gözlerini kapatan müzisyenin ölüm nedeninin kanser olduğunu belirtti.

Müzisyenin en tanınmış grubu füzyon türünü Brezilya, İspanyol ve diğer küresel etkilerle daha fazla temas kurmaya iten, dönüşümlü üyeliğe sahip bir kolektif olan Return to Forever’dı. Ayrıca bu ekip Corea’ya teknolojik adımlarla deneyebileceği bir palet sağladı.

Ancak kariyeri boyunca, titiz dokunuşu ve keskin ahenk duygusunun çalmasını hemen ayırt ettiği ilk aşkı akustik piyanoyu asla terk etmedi. Corea toplamda yirmi üç kez Grammy Awards’a layık görüldü.

Hayatı boyunca onlarca albüm kaydeden Corea, 1941 yılında Massachusetts eyaletinde jazz trompetçisi Armando Antony Corea’nın oğlu olarak dünyaya geldi. Corea, majör sanatçı Miles Davis’in müzik topluluğunda çalmadan önce de ’60’lı yılların başlarında dönemin önemli jazz müzisyenlerinden Stan Getz ve Herbie Mann gibi isimlerle çalıştı.

Comments are closed.