“Jazz senin onu nasıl hissettiğinle ilgilidir”

Röportaj|

PSM Caz Festivali 25 Nisan’da start alacak ve kapsamlı programıyla 1 Haziran’a kadar kapılarını açık tutacak. Londra menşeli modern soul ekibi Ephemerals da festivalin konukları arasında bulunuyor. 17 Mayıs akşamı Studio‘da sahne alacak ekipten Olive Hillman Mondegreen  hattın diğer ucundaydı.

İstanbul’dan selamlar. Öncelikle nasıl gidiyor hayat? Yolunda mı her şey?

Hey! Burada konuşmak güzel. Evet, her şey olağan üstü güzel. Bahar dönemi geldi ve işler yolunda.

Şu ana kadarki son albümünüz Egg Tooth 2017 yılında yayımlandı. Geriye dönüp bakınca o süreci ve albümü nasıl görüyorsunuz?

O albüm yeni başlangıçlar ve yeni sürece ilk adım üzerineydi. Bu soruyu sorduğun için özellikle mutlu oldum çünkü bu albüm benim için kesinlikle hayatımdaki büyük bir değişimi yansıtıyor ve beni hayallerime ulaştırıyor. Bu albüm bir manifestoydu. Benim için böyleydi çünkü en başa dönüp yeniden başlamak korkutucuydu. Özetle bu albüm bana güç veriyor.

Müzik hayatındaki en büyük ilham kaynağın nedir?

Ekibimdeki insanlar. En büyük ilham kaynağım. Daima onlarla birlikte yazıyorum. Beste oluşumdaki her sekansı spesifik olarak o icra eden kişiye göre yazıyorum. Çünkü nasıl çalacaklarını biliyorum. Eğer yeni biri gelip çalsa yabancılık hissedecektir.

Ephemerals müzik yapmaya nasıl ve ne zaman başladı?

Ben her zaman bir üreticiyim. Sonsuza kadar. Büyük kardeşim gitar aldığında on dört yaşındaydım ve onu elime aldığımda müzik üretmeyi denemenin hissini fark ettim. Üniversitede politika gazeteciliği bölümündeydim ama bir grubun içine daldım ve asla ipin ucunu bırakmadım. Bir noktadan sonra da para kazanmaya başladım. Hala bir gazeteci olmak istiyordum. Şimdi ise resim netleşti. 

— — —

“Yaptığım albümler senin yaptığın gazetecilik araştırmalarına benziyor. Bir merkez hat var. Net bir stil var ve en önemlisi derin araştırma var. Yazmadan önce tüm bu aşamalardan geçiyorum.”

— — — 

Bir röportajınızda “Biz sadece sahneye çıkıp insanları eğlendiren tiplerden olmak istemiyoruz” diyorsunuz. Biraz daha açar mısın?

(Gülüyor) Evet bence sanat ve eğlence dünyası iki farklı olgu. Bunu bir araya getiren ve bütünleştirenler gerçekten parlak zekalı insanlardır ama ben kişisel olarak işin sanatçı yönünde bulunuyorum. Bu can sıkıcı olabiliyor çünkü profesyonel bir müzisyenseniz sizden aynı zamanda etrafı eğlendirmeniz de bekleniyor. Benim böyle bir hünerim yok. Ekipteki tüm üyelerin sıra dışı performanslarından memnunum. Bu oldukça derin ve sanata dair arzularımı dengelemek konusunda bana yardımcı oluyor.

Ephemerals’ın müzik tavrını nasıl açıklarsın?

Şu an için bizim jazz tavrında yer aldığımızı söyleyebilirim. Jazz senin içinde onu nasıl hissettiğinle ilgilidir. Benim vücudumdaki sound şu anki çaldığımızdır. Ben jazz icra ediyorum fakat biz grup olarak soul çizgisinde yola çıktık. İlerleyen her albümde ise bir şakaymışçasına müzikal tavırlar belirledim. Evet bu bir şaka çünkü birçok grup diğer gruplara çok yakın sesler ürettiklerinde başlı başına yeni bir stil var ettiklerini düşünüyorlar. Chasing Ghosts psychedelic soul hattındaydı. Egg Tooth stadyum jazz üzerineydi. Şu an son aşamalarında olduğumuz yeni albümümüz ise dream pop janrında olacak.   

Müzik yazım sürecine dair birkaç örnek verebilir misin?

İyi haberim var! Her ay neler dinlediğimizi içeren yeni bir liste oluşturuyoruz. Her zaman harika veya cool bir müzik olmuyor bu listede. Fakat özgün bir liste oluşturup bunu düzenli olarak paylaşmak beni mutlu ediyor. Bu bizim ya da herhangi birinin tanıtımı değil. Sadece paylaşmak istiyoruz, hepsi bu. Linki burada. Bu link üzerinden tüm diğer listelerimize de ulaşabilirsiniz.

Soruları tamamladık. Bizden bu kadar. İstanbul’da görüşmek üzere.

Bu sohbet için biz teşekkür ederiz. Çaldığımız son konserde büyük keyif aldığımız İstanbul’a tekrar gelmek için sabırsızlanıyoruz. Görüşmek üzere!   

Comments are closed.