Jeff Beck hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Tüm zamanların en dominant rock gitaristlerinden biri olan Jeff Beck hayatına veda etti. Majör müzisten yetmiş sekiz yaşındaydı.

Beck’in vefatının ardından resmi Twitter sayfasından bir açıklama yayımlandı ve şöyle denildi: “Jeff Beck’in vefat haberini ailesi adına derin ve kalpten bir üzüntüyle paylaşıyoruz. Aniden bakteriyel menenjit kaptıktan sonra, dün huzur içinde vefat etti.” Açıklamada Beck’in huzur içinde yaşamını yitirdiği vurgulandı.

Jeff Beck, kısa bir süre önce ünlü aktör Johnny Depp ile turneye çıkmış ve birçok konser vermişti. Beck’in sözcüsü, ünlü müzisyenin son haftaları hasta geçirdiğini de belirtti.

1960’lar ve 1970’lerde Yardbirds’ün bir üyesi ve kendi gruplarının lideri olarak Beck, bu grupların kayıtlarının çığır açmasına destek veren isimdi. 1965’te, başka bir gitar kahramanı Eric Clapton’ın yerini almak için Yardbirds’e katıldığında, grup şimdiden İngiltere’nin büyüyen elektrik blues hareketinin belirleyici gruplarından biriydi. Ancak Shapes of Things ve Over Under Sideways Down gibi şarkılarda Beck’in gitardaki hızlı girişleri ortaya çıkan psychedelic rock devriminin sinyalini vermeye yardımcı olan geniş bir öğe ekledi.

Üç yıl sonra, Beck, o zamanlar az tanınan isimler olan Rod Stewart ve Ron Wood ile birlikte daha sonra kendi grubunu kurduğunda, yaratılan müziğin ağırlığı heavy metal için erken bir şablon oldu. Spesifik olarak, grubun 1968’deki ilk albümü Truth, Yardbirds’ten başka bir eski gitar meslektaşı olan Jimmy Page’in birkaç ay sonra Led Zeppelin’i kurmak için çizdiği bir plana cesaret sağladı.

Jeff Beck ilerlemiş yaşına rağmen müzik üretiminden de sahnelerden de kopmadı. Bir röportajında bu uğraşların kendisine nefes sağladığını belirtti. Beck’in ardından tüm o erken dönem rock & roll kahramanları açıklamalar yaptı. Bunlardan biri de The Rolling Stones’tan Mick Jagger’dı. Jagger şöyle dedi: “Harika bir adamı ve dünyanın en büyük gitaristlerinden birini kaybettik. Hepimiz onu çok özleyeceğiz.”

 

Comments are closed.