Jeff Beck’in vedası sonrasında müzik dünyasından mesajlar

Zaman Makinası|

Efsanevi gitarist Jeff Beck’in vefatı üzerine onunla aynı dönemde çıkış yakalayan, birlikte müzik çalışmaları var eden ve ondan ilham alan birçok isim üzüntülerini bildiren açıklamalarda bulundu. Birkaçını burada sizinle paylaşırken biz de BacktotheSound olarak Jeff Beck’e var ettiği her ses, ürettiği her şey için teşekkür ediyoruz.

Beck ile gençlik yıllarının başından beri arkadaş olan ve Yardbirds’te birlikte çalan Led Zeppelin’in kurucusu Jimmy Page, Twitter’da şunları yazdı: “Tekniği benzersiz. Hayal gücü  sınırsız. Jeff, milyonlarca hayranınla birlikte seni özleyeceğim.”

Rod Stewart şunları söyledi: “Jeff Beck başka bir gezegendeydi. Beni ve Ronnie Wood’u 60’ların sonlarında kendi grubu Jeff Beck Group ile ABD’ye götürdü ve o zamandan beri bir daha geriye bakmadık. Canlı çalarken gerçekten şarkı söylememi dinleyen ve yanıt veren birkaç gitaristten biriydi. Jeff. Sen en iyisiydin adamım. Her şey için teşekkürler.”

Beck ve Page ile birlikte Yardbirds’ün klasik gitarist üçlüsünü tamamlayan Eric Clapton, Beck’in bir fotoğrafını paylaşarak “Her zaman ve sonsuza kadar” yazdı.

The Rolling Stones üyesi Mick Jagger, kendisinin ve Beck’in 2012 yılında Beyaz Saray’da Commit a Crime performansı için sahneyi paylaştığı bir kaydını paylaştı ve “Harika bir adamı ve dünyanın en büyük gitaristlerinden birini kaybettik” diye yazdı.

Bir başka The Rolling Stones üyesi Ronnie Wood ise duygularını şu şekilde paylaştı: “Şimdi Jeff gitti, kardeşlerimden biri bu dünyayı terk etmiş gibi hissediyorum ve onu çok özleyeceğim. Sandra’ya, ailesine ve onu seven herkese çokça başsağlığı gönderiyorum. Jeff Beck Group’ta birlikte Amerika’yı fetheden ilk günlerimiz için ona teşekkür etmek istiyorum.”

Black Sabbath’tan Tony Iommi yaptığı paylaşımda Beck’i “Olağanüstü ikonik, dahi bir gitarist” olarak tanımladı ve şöyle devam etti: “Asla başka bir Jeff Beck olmayacak.”

Pink Floyd’dan David Gilmour şöyle dedi: “Müziği beni ve sayısız kişiyi yıllardır heyecanlandıran ve ilham veren arkadaşım ve kahramanım Jeff Beck’in ölüm haberini duyduğumda yıkıldım. Polly ve benim düşüncelerim Beck’in sevgili eşi Sandra’ya gidiyor. O sonsuza dek kalbimizde olacak.”

John Mayer yaptığı paylaşımda şunları vurguladı: “Jeff Beck’in vefatını duymak çok üzücü. Harika ötesiydi. En sevdiğiniz gitaristlerle tanışmak istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey Jeff’in konserlerinden birinde seyirciyi kontrol etmek olacaktır. Herkes hayranlıkla izler ve çocuklar gibi gülerdi. Göz kamaştırıyordu. Onu daha iyi tanıyan arkadaşlarıma kucak dolusu sevgiler gönderiyorum. Kalbim seninle. Sonsuz ilham için Jeff Beck’e teşekkür ederim.”

 

Comments are closed.