JOAN BAEZ’DEN TÜRKİYE MESAJI

Konser|

Protest folk müziğin yaşayan en büyük isimlerinden Joan Baez’in 12 Ağustos akşamı İzmir Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nda vereceği konser iptal edildi. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından yapılan açıklamaya göre konserin iptali sanatçının talebi doğrultusunda gerçekleşti. 

Bu gelişmenin üzerine Joan Baez resmi sosyal medya sayfası aracılığıyla Türkiye’deki dinleyicilerine yönelik bir mesaj yayımladı. “Türkiye’deki sevgili dostlar” vurgusuyla başlayan mesajın tam metni şöyle:

“Günümüze kadar savaş bölgelerine, diktatörlük baskısıyla yönetilen ülkelere ve sivil çatışmaların yaşandığı bölgelere konser vermek için gittim, fakat hiçbir yerde şu an Türkiye’de yaşananlar kadar tahmin edilemez bir tehlikeye tanık olmadım. Kimi risklere alışık aktivist dostlarım bile kendimi ve ekibimi Türkiye’yi savuran bir kabus dalgasının içine atmamam gerektiğini belirttiler.

Kalbim, dostluğumuzun uzun yıllara dayandığı arkadaşlarım, oraya geldiğimde tanıdığım sanatçı dostlarım ve şiddete maruz kalan Kürtler için acı çekiyor.

Devam etmekte olan Avrupa turumda sahneye çıkıp Nazım Hikmet’in Hiroşima’daki küçük bir kız için yazdığı şiiri seslendiriyorum. Kardeş Türküler’in Tencere Tava Havası’ndan kimi bölümleri söylüyorum. Aldığımız geri dönüşler gerçekten müthiş oluyor ve uğradığımız her yerde ülkenize karşı büyük bir sempati gözlemliyorum.

Üzüntü ve endişeyle birlikte siyahla olan savaşta size güç diliyorum ve umarım hava biraz olsun alacakaranlıktan griye doğru evrildiğinde tekrar bir araya gelebiliriz. İşte o zaman barbarca cezaların acılarını hissetmeksizin hep birlikte şarkılar söyleyebiliriz.

Sevgilerimle”

Baez, bundan üç yıl önce de John Lennon’ın Imagine şarkısını seslendirdiği bir video servis ederek Gezi Direnişi’ne destek mesajı yayımlamıştı.

Comments are closed.