O 71’DİR

Portre|

Amansız kanser hastalığına yakalanıp aramızdan ayrılan ünlü İngiliz soul ve rock solisti Joe Cocker`ın ölümünün üzerinden sadece birkaç ay geçti. Cocker birçok müzik otoritesinin üzerinde hem fikir olduğu üzere, Ada`nın en esaslı müzisyenlerinden biriydi.

Cocker’ın ölümünden önce Britanya’nın müzik yaşamına kattığı değer, Beatles`ın hayatta kalan üyeleri Paul McCartney ve Ringo Starr tarafından da minnetle anılmakta. McCartney`in, Cocker`ın cenazesinde onun Ada müziğinde yer aldığı konumu özellikle belirtmesi ve bir Beatles parçası olan `With a Little Help from My Friends’e yaptığı efsane cover ile şarkıyı nasıl da soul müziğin marşına çevirdiğini dile getirmesi, Beatles`ın üstada saygı duruşu niteliğindeydi.

Çocukluk döneminin müzik kahramanları listesinde Amerikalı Ray Charles ve okyanusun Avrupa tarafında yetişen Lonnie Donegan başbaşa giderken, henüz 12 yaşında sahneye ilk adımını atar Cocker. Profesyonel kariyerine giden yolda kendisine ilham aldığı birçok blues ve rock’n roll müzisyeninin etkisini açıkça hisseder. Gençlik yılları gelip çatınca ileride kendisinin de belirttiği gibi ona eşsiz bir yol gösterici olur tüm o efsane simalar.

60’ların sonunda Birleşik Devletler`de çıktığı turne, kaydedilen bir canlı albüm ve hemen ardından gelen iyi yorumlar… Bir anda olmadı Cocker`ın yükselişi şüphesiz, yeteneğini göstermesi ve müzik sahnesinde haklı yerini alması sadece biraz zamanını almıştı. Hepsi bu.

70’li yılların müzik kültürünün rock hakimiyetinde olduğu, birçok müzisyenin yaşadığı çılgın hayatın kitleler tarafından hayranlıkla izlendiği bir dönemde, Cocker`a değişik bir açıdan bakmamızı sağlayacak cümleleri en yakın dostlarından biri söylüyor: “Cocker köpeğiyle uzun yürüyüşlere çıkmayı seven, arkadaşları ile hoş vakit geçirmeye çalışan ve arka bahçesinde domates yetiştiren sıradan biriydi.”

Milyonların takip ettiği ve hayranlık duyduğu birinin bu kadar sade bir hayata sahip olduğunu bilmek bile ona karşı duyabileceğiniz saygının dozunu bir kat daha artırabilir. Birkaç gün önce tüm dünyada sesini miras bıraktığı insanlar tarafından doğum günü kutlandı Joe Cocker’ın. Yaşasaydı yetmiş bir olacaktı. Bizim için takvim durmadı. Joe Cocker 71’dir.

Woodstock çağının güzel ruhlu çocuğunu, dinleyenlerin kalbine dokunan şarkılarını, kendi eşsiz dokunuşuna ve sesine sahip coverlarını bizlere emanet edip aramızdan ayrılan Cocker’ı minnetle hatırlayacağız.

Comments are closed.