John Lennon 80 yaşında

Zaman Makinası|

Ölümünün üzerinden kırk yıl geçse de John Lennon’ın şarkıları, sözleri, müzisyen tavrı ve müziği hatırlanmaya, yeni jenerasyonla buluşmaya devam ediyor. Lennon yaşasaydı sekseninci doğum gününü kutlayacaktı.

Kısa yaşamı boyunca Lennon, popüler müziği The Beatles ile biçimlendirdi ve daha sonra solo sanatçı olarak yeniden kendisini var etti. Come Together, Strawberry Fields Forever ve Imagine gibi şarkıların arkasında onun dehası vardı. Zaman zaman tartışmalı bir figürdü: 1966’da grubunun “İsa’dan daha popüler” olduğunu söyleyerek ve 1969’da eşi Yoko Ono ile bir hafta süren Bed-Ins for Peace hareketini düzenleyerek savaşı protesto etti.

9 Ekim ’40 tarihinde, II Dünya Savaşı’nın sert atmosferinde Liverpool’da dünyaya gelen müzisyen bugün bile pop kültürünün en etkili figürlerinden biri olarak tanımlanıyor. 

Son röportajlarından birinde “Beni kimse kontrol edemez. Kontrol edilemez biriyim. Beni ancak ve ancak yine ben kontrol edebilirim.” diyordu John Lennon. O artık seksen yaşında. Lennon’ı tüm gücümüzle selamlıyoruz.

Comments are closed.