John Lennon 81 yaşında

Zaman Makinası|

Ölümsüz müzisyen John Lennon seksen birinci yaşında dünya genelinde anılıyor. Vefatının üzerinden kırk yıl geçse de John Lennon’ın şarkıları, sözleri, müzisyen tavrı ve müziği hatırlanmaya, yeni jenerasyonla buluşmaya devam ediyor.

Kısa yaşamı boyunca Lennon, popüler müziği The Beatles ile biçimlendirdi ve daha sonra solo sanatçı olarak yeniden kendisini var etti. Come TogetherStrawberry Fields Forever ve Imagine gibi şarkıların arkasında onun dehası vardı. Zaman zaman tartışmalı bir figürdü: 1966’da grubunun “İsa’dan daha popüler” olduğunu söyleyerek ve 1969’da eşi Yoko Ono ile bir hafta süren Bed-Ins for Peace hareketini düzenleyerek savaşı protesto etti.

9 Ekim ’40 tarihinde, II Dünya Savaşı’nın sert atmosferinde Liverpool’da dünyaya gelen müzisyen bugün bile pop kültürünün en etkili figürlerinden biri olarak tanımlanıyor. 

John Lennon’ı doğum gününde anarken onun ’70’lerde verdiği bir röportajda söylediklerine kulak verelim istedik:

“5 ya da 6 yaşındaydım. Annem bana o sıralar sürekli mutluluğun hayatın anahtarı olduğunu söylerdi. Okula gittiğimde bir gün bana ne olmak istediğimi sordular. ‘Mutlu’ yazdım. Öğretmenim bana ödevi anlamadığımı söyledi. Ben de ona hayatı anlamadığını söyledim.”

Comments are closed.