Karikatürist Latif Demirci hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Press Bey ve Media Hanım, Muhlis Bey, Mithat ve Mirsat, Arap Kadri gibi unutulmaz tiplemeleriyle Türkiye’de karikatür sanatının önde gelen isimlerinden olan Latif Demirci yaşama veda etti.

Türkiye’de karikatür sanatının önde gelen isimlerinden olan Latif Demirci, kısa bir süre önce kalp ameliyatı geçirmişti. Dün sabah evinde düşen Demirci, özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Latif Demirci, bu sabah saat 06.00’da yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Hürriyet Gazetesi’nin usta çizeri Latif Demirci, yaşamını yitirdi. Hürriyet Kitap Sanat’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Gazetemizin usta çizeri sevgili Latif Demirci’yi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hayata, gündeme zekice bir mizahla baktığı tüm çizgileri bizimle…”

31 Ocak ’61 tarihinde dünyaya gelen Demirci, çocukluk çağlarından itibaren karikatür çizmekteydi. Ortaöğretimi 1979 yılında tamamladı. Aynı yıl MSGSÜ Seramik bölümüne girdi ama bölümü tamamlamadı. Kariyerinin başlangıcında Gırgır ve Fırt dergilerinde çalıştı. ’80’li yıllarda Fırt’ta Tarzan ve Gırgır’da esprilerini Behiç Pek’in bulduğu Muhlis Bey tiplerinin çizeri olarak ünlendi.

Latif Demirci, kurucularından olduğu Hıbır ve onun devamı HBR Maymun dergilerinin kapanmalarından sonra mizah dergiciliğini bırakarak gazetelerde çalışmaya başladı.

Buy Kamagra UK

generic levitra

Comments are closed.