Kasetin mucidi Lou Ottens’e veda

Zaman Makinası|

Müzik dünyasında çığır açan kaset formatının mucidi olan ve müzik endüstrisinin CD formatına geçişine önemli katkılar sunan Hollandalı ses mühendisi Lou Ottens doksan dört yaşında hayatını kaybetti.

21 Haziran ’26 tarihinde dünyaya düşen Ottens, mühendisliğe erken yaşta ilgi gösterdi. 1940’lı yıllarda Almanya’nın Hollanda’daki savaş işgali sırasında Radio Oranje’ye ulaşabilmek için bir radyo inşa etti. Ottens bu cihazı, Nazi rejimi tarafından kullanılan sinyal bozucuları engelleyebildiği için Alman Filtresi olarak adlandırdığı çok yönlü bir antenle donattı.

II Dünya Savaşı’nın ardından mühendislik diploması alan Ottens, 1952’de Belçika’nın Hasselt kentindeki Philips fabrikasında çalışmaya başladı. Sekiz yıl sonra şirketin yeni kurulan ürün geliştirme departmanının başına terfi etti ve ekibiyle beraber sadece bir yıl içinde EL 3585 kodlu ürün olan ve Philips’in bir milyondan fazla satan ilk taşınabilir kayıt cihazını var etti.

Ottens iki yıl sonra ise hayatının en büyük atılımını yaptı. Ceketin iç cebine sığabilecek kadar küçük bir kaset tasarladı ve bu kaset 1963 yılında Berlin’deki bir elektronik fuarında “Bir paket sigaradan bile daha küçük” sloganıyla dünyaya tanıtıldı.

Ottens, kaset ve CD formatlarının doğuşuyla alakalı olarak müzik dünyasında iki kez devrim yarattı ancak sonuna kadar mütevazı kaldı. Bir röportajında şunları söyledi: “Oynamaktan zevk alan küçük çocuklardık sadece. Büyük bir şey yapıyormuşuz gibi hissetmedik hiçbir zaman. Sevdiğin işi yapmak bir tür spordur.”

 

Comments are closed.