“Kavgalarımızı müzikle barıştırıyoruz”

Röportaj|

İstanbul’dan Anıl Kaplanoğlu ve Samsun’dan Raven salgın sürecinde dijital ortamda bir araya gelerek Modern Hapis isimli şarkıyı üretti. OnAir Müzik etiketiyle yayımlanan şarkı dünya olarak garip ve zor bir süreci göğüslediğimiz şu dönemde yaşadıklarımızı anlatıyor.

Anıl ve Raven farklı şehirlerde yaşamlarına ve COVID-19 salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar yüzünden bir araya gelememelerine rağmen, tüm zorlukları müzik aşkları ve teknoloji ile aştı. İkili dijital ortamda bir araya gelip verimli bir çalışmanın sonunda bizi Modern Hapis ile buluşturdu. Hatta bu süreçte şarkıya bir de klip çekildi. Yönetmen Hakan Sözmen’in İstanbul’da pandemi süresince çektiği görüntüleri şarkıya hayat verdi.

Anıl Kaplanoğlu ve Raven salgını yaratıcılığa dönüştürdükleri Modern Hapis için sorularımızı yanıtladı.

Öncelikle nasıl geçti bu üç ay?

Çoğu zaman maddi manevi yıpranma yaratsa da insan uğraşacak meşgale bulmak zorundadır. Her ne kadar dışarıdan bir zorunluluk gibi görünmese de beden kadar zihin de yorulmaya ihtiyaç duyuyor. Biz de bu tatlı yorgunluğu daha çok üreterek atmaya çabaladık.

Bazı şeyler yarıda kalırken sizin güzel şarkınız gibi hiç umulmadık üretimler de çıktı. Nasıl çıktı fikir ortaya?

Uzun süredir beraber bir projeye kolları sıvama düşüncesindeydik fakat “Modern Hapis” fikri tamamıyla bir bunalımın dışavurumu gibi âniden ortaya çıktı.

Peki kayıt süreci nasıldı? Uzaktan salgın ortamında olmak farklı neler kattı?

Salgın ve karantina sürecinin yanı sıra farklı şehirlerde yaşamamız da kayıt işlerini oldukça zorlaştırdı. Sürekli olarak iletişim halinde, sabırla yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalıştık. Bunun için çalıştık.

Modern Hapis sözleri ile çok şey anlatıyor. Neydi sizi bu sözleri yazmaya iten?

Karantina sürecinde aslında yoğun bir üretim halindeydim. O sıralar hayatımızı anlamlandıran ve dolduran şeylerin aslında normal akışta çok basit şeyler olduğunu düşünerek yazdım sözleri. Mesela trafiğin tıkalı olması ya da garsonun kapıda mekana alma çabası normalde can sıkıcıdır ama onların bile bir renk olduğunu hissettik. Raven ile de uzun zamandır ortak bir şarkı yapma isteğimiz vardı ona sunduğumda seve seve kabul etti ve şarkımızı hazırlamaya başladık.

Şarkıda söylediğiniz gibi Eskisi gibi olmazsa nasıl olur müzikal hayatınız, üretimleriniz? Belki ütopik ama olmayacak bir şey değil. Var mı bir yol haritanız?

Sami Baydar’ın bir şiir kitabı vardır: “Vücut her zaman savaşır” der. Bizler bu işe tüm benliğimizle sarılıyor ve savaşıyoruz. Eskisi gibi olmazsa, benliğimiz el verdikçe ayak uydurmak yeni yol haritamız olurdu.

Modern Hapis müzikal olarak çok yalın ancak güçlü bir şarkı. Bu şarkı salgın süreci olmasa ortaya çıkar mıydı?

Elbette sanatın edindiği bir kavga ve çatışma halinin açığa çıkması kaçınılmazdır. Bu bir salgın neticesinde çıkabileceği gibi ruhani bir bunalım ertesinde de kendini gösterebilirdi.

 


Biz kavgalarımızı müzikle barıştıran insanlarız. Aksi halde kendimizi kısır çatışmaların ortasında bulurduk.

 

Salgın size neler kattı?

Her ne kadar hapis psikolojisiyle yaşasak da yapmak istediklerimizi görebilme ve kendimizi daha çok bulabilme açısından yararlı bir süreç oldu diye düşünüyoruz.

Klip de çok anlamlı. Nasıl ortaya çıktı?

Klip aslında tamamen bir tesadüf sonucu ortaya çıktı diyebilirim. Çok başarılı bulduğum yönetmen arkadaşım Hakan Sözmen’in karantina boyunca şehirden topladığı görüntüler vardı.

Bir gün Instagram hikayesinde boş yolda bir paylaşımını görünce aklıma böyle bir fikir geldi ve onunla paylaşıp değerlendirmek istedim. Görüntü seçtik ve böyle bir şey çıktı ortaya. Şarkının ruhuna da uyduğunu düşünüyorum. Zaten sade şeyleri hep sevmişimdir.

İşbirliğiniz devam edecek mi?

İkimiz de gerek duygu ve düşünce yapısı gerek sürecin keyifli geçmesi açısından oldukça uyumluyduk. Neden olmasın?

Comments are closed.