“Kendimi yenilenmiş hissediyorum”

Röportaj|

Gece’nin solisti Can Baydar 24 Mayıs’ta ilk solo çalışması Ömür Dedikleri’ni Avrupa Müzik etiketiyle yayımladı. Söz ve müziği Baydar’a ait olan bestenin düzenlemesinde Harun Tekin ve Efe Demiral’a denk geliyoruz. Can Baydar ile gerçekleştirdiğimiz mülakatı okuyun. (Röportaj: Sevginur Dikin)

Bu röportaj ile sizi ilk kez fark edenler olacaktır. Can Baydar’ın müzik yolculuğundan biraz bahseder misiniz?

On yedi yaşından beri grubum GECE ile birlikte müzik yapıyorum. Hayatı ve müziği birlikte deneyimledik, öğrendik. Çok kıymetli albümler yaptık, olağanüstü kitlelere çaldık. Her anına minnettar olduğum harika bir yolculuk oldu. Her zaman, bir gün solo bir şeyler yapacağımı biliyordum ve doğru zaman geldiğinde ilk solo adımımı attım. Daha özgür hissediyorum ve bununla birlikte sorumluluklarım artıyor. Müzik bir mucizedir, şifadır. Kendimi yenilenmiş hissediyorum.

Beste süreciniz nasıl işliyor? Beste yapmak bir ilham işi mi yoksa matematiksel bir formülü mü var?

Beste yapabilmek bence doğuştan gelen bir hediye ama her konuda olduğu gibi bestecilik de çok fazla çalışma, tekrar ve sabır gerektiriyor. Hali hazırda hayatın içindeki sesleri, kelimeleri bir küratör gibi seçip toplamaya benzetiyorum besteciliği. Bunu yaparken de kendi ruhunuzdan ve duygusal hafızanızdan besleniyorsunuz.

— — —

“Bir sanat eserinin açıklanmaya ihtiyacı varsa kendini tam olarak gerçekleştirememiş olduğunu düşünüyorum ama kısa bir not düşmem gerekseydi şarkımın altına şu olurdu: Zaman kavramının bize yaptıkları hakkında kırgın ama pozitif bir kabulleniş. Bence şarkının çıkış noktası bu kabulleniş ve sonucunda gelen yalnızlık.”

— — —

Ömür Dedikleri’nin bir hikayesi var mı? Nasıl ortaya çıktı?

Ömür Dedikleri’nin bestelenmesi tüm ömrüm artı beş dakika kadar sürdü. Sözleri için birkaç ay uğraşmam gerekti. Sevgili Harun Tekin ve Efe Demiral ile birlikte düzenledik. Davulları ise hayran olduğum kıymetli müzisyen Cem Aksel ağabeyimiz çaldı. Geri vokallerde de Fatma Turgut yer alıyor. İstanbul Babajım stüdyolarında kaydettik. Geçmişte de birçok kez çalıştığım bir stüdyo ve ekip olduğu için kafamdakileri kolayca kayda yansıtabildim. Ömür Dedikleri ve şarkıların hikayeleri üzerine konuşmak bana tuhaf geliyor. 

Dinleyicilerden ve müzik dünyasından nasıl yorumlar geldi?

Fikrine kıymet verdiğim birçok eleştirmenden ve meslektaşlarımdan güzel şeyler duydum, okudum. Benim dinleyicilerim zaten benim üslubumu ve müziğe yaklaşımımı benimsemiş durumdalar. Açıkçası kendimi hiç olmadığım kadar özgür hissediyorum. Bence bu dinleyiciye de geçiyor.

İlk önce bir single çalışması olan Ömür Dedikleri’ni paylaştınız. Her şeyin çok hızlı tüketildiği bir çağda single paylaşmak daha iyi tercih gibi. Fakat albüm diyeceklerin sayısı da hiç azımsanacak sayıda değil. Siz neden single çalışmasını tercih ettiniz? İlerleyen zamanlarda bir albüm düşünüyor musunuz?

Grubum GECE ile dört albüm yayınladık. Düetler ve single’lar yaptık kariyerimizde ama solo kariyerimde her şeyi adım adım oluşturmak istiyorum. Piyasanın dayatmalarından, kurallarından bağımsız kendi kafamdaki yoldan yürüyeceğim. Ömür Dedikleri’ni single yapmam veya bir albüm yayımlamam bence önemli değil. İyi müzik üretmeye odaklanmak gerek sadece. Bir yıl içinde paylaşacağım her şeyin sırası ekip olarak kafamızda hazır. Bunun içinde albüm de var.

Türkiye’de ana akım dışında müzik yapmak zor mu? Bir müzisyen olarak ne gibi durumlar ile karşılaşıyorsunuz?

Ben müziği ana akım ve indie diye ayırmıyorum. Hepimiz biliyoruz ki ülkemizde sanatla uğraşmak zor bir şey ama sızlanıp durmak da hiç bana göre değil. Hayatta en çok sevdiğim şeyi yapıyorum ve her gün bunun için şükrediyorum. İyi müzik her zaman yolunu bulur.

Günümüzden ayrı olarak hangi yıllarda müzik yapmayı isterdiniz? Ne tür olurdu mesela?

’85 – ’95 arası bir metal grubumun olmasını çok isterdim. (Gülüyor)

Bir de günümüzde veya geçmiş yıllarda yaşayan hangi müzisyenle birlikte müzik yapmayı isterdiniz?

Paul McCartney gelmiş geçmiş en iyi bestecilerden biri. Onunla müzik yapmayı ve birlikte çalışmayı çok isterdim.

Gelecek planlarınız neler? Önümüzdeki zamanlarda konser çalışmalarınız olacak mı?

Arayı açmadan yeni şarkılarımı paylaşacağım. Elimde çok fazla şarkı birikti ve hepsi sırasını bekliyor. Hem de bazı sürprizler olacak bu şarkıların içinde. Ekim ayında yeni şarkı yayımlanmış olacak.

Son olarak geçenlerde Mask Beach’de bir konseriniz oldu. Sanırım Gece sonrasında çıktığınız ilk solo konserdi bu. Neler hissettiniz?

İlk solo konserimde sanki ilk kez sahneye çıkıyor gibi heyecanlıydım. İlk defa çocuklar olmadan sahnedeydim ve gerçekten bayılacağımı sandım. Fakat iki – üç şarkı sonra her şey normale döndü. Dünyada olmayı en çok sevdiğim yerde olmanın tadını çıkardım. Harika bir başlangıçtı ilk konser.

Comments are closed.