“KÖTÜLÜĞE TESLİM OLMAMAK GEREK”

Röportaj|

Ezgi Aktan, geçen ayın ortalarında İyi ki adını taşıyan ilk albümünü yayımladı. Kendisiyle hem bu albümü, hem de onu albüme ulaştıran süreci konuştuk. Genç müzisyen albümün lansman konseri için 29 Şubat gecesi Hayal Kahvesi’nde sahne alacak.

 

Kendinden bahseder misin biraz? Şarkılarından anladığım şu: Ezgi Aktan mutlu biri. (gülüşmeler)

Evet, bu doğru. Elbette etrafımızda dönüp duran kötülüklerden habersiz yaşamıyorum. Sadece o alana kendimi çok fazla kaptırmamaya çalışıyorum. Kötülüğe teslim olmamak gerek. Bunun için bu çabam. Mutlu olmaya çalışan ve on yıldır sahne vesaire gibi nispeten profesyonel müzikle uğraşan biriyim. Müzikle ilgili hemen her şey üniversite için İstanbul’a gelmemle başladı diyebilirim.

İstanbul’dan önce müzikle ilişkin nasıldı peki?

Çocukluğum Yalova’da geçti. Bence Yalova’da çocukluk dönemini geçirmek bir ayrıcalık olsa gerek. (gülüşmeler) Benim için gerçekten çok güzel zamanlardı. Orada okul korolarında, kendi arkadaşlarımla birlikte kurduğumuz müzik gruplarında çaldık, söyledik. Sonra üniversite için İstanbul’a gelince “Burada bir şeyler yapmalıyım. Bütün müzisyenler de burada zaten” diye düşündüm.

Uzaktan bakınca İstanbul büyülü bir yer.

Kesinlikle. Yalova’dan İstanbul çok büyülü görünüyordu. Aklımda öyle kodlamıştım burayı. İstanbul’a gelince de “İşte o insanlarla aynı yerdeyim” heyecanı vardı bende. Gelir gelmez hem şehre ayak uydurmaya çalıştım, hem de nerelerde o insanlara dokunabilirim ve onlarla tanışabilirim diye düşünmeye başladım.

İlk teması kiminle kurdun?

Boğaziçi Üniversitesi folklor kulübündeki arkadaşlarıma ulaştım ve oraya dâhil oldum. Hızlıca bir müzik grubuna dâhil olmaktan ziyade işin derinliklerini öğrenmek istiyordum. Orada şarkı söylemeye başladım. Dans müzik gösterilerine katıldıkça devamı geEzgi-Aktan-album-coverldi. Kardeş Türküler bu kulüple dirsek teması halindeydi. Onlarla da çalışma imkânım oldu. Zaman içinde grubun geri vokallerinde yer almaya başladım. İlk temasım buydu.

Albüm süreci tam olarak ne zaman başladı?

Jehan Barbur’un ekibinde yer alan bir arkadaşım vasıtasıyla şarkılarımı ona ulaştırdım. Dinleyip çok beğendiğini söyledi ve “bunu basmalıyız mutlaka” dedi. İlk hareket buydu aslında. Bu geri dönüş beni bir albüm sürecinin içine soktu diyebilirim. Düzenlemeleri yaptık ve her şey hazır olduktan sonra Ada Müzik’le iletişime geçtik. Oradan da olumlu geri dönüş alınca albüm hayalim gerçek oldu.

Albümün konsepti nasıl çıktı ortaya?

Albümün konseptini planlamadık aslında. Elimde sekiz şarkı vardı ve bu şarkılar kendiliğinden albümün duracağı yeri belli ediyorlardı. Benim buraya gelmem, Kardeş Türküler ile karşılaşmam, Jehan Barbur ile yollarımızın kesişmesi, onlar dolayısıyla edindiğim değerli müzisyenlerin arkadaşlıkları… İçinde doğduğum aileden albümü birlikte kaydettiğim insanlara kadar İyi ki diyebileceğim yaşantım var. Albümün adı buradan geliyor. Bu albüm tüm o insanlara bir teşekkür etmek anlamını taşıyor. “İyi ki varsınız” demek gibi.

İyi ki’yi dinlerken Ezginin Günlüğü, Bülent Ortaçgil, hatta Pinhani gibi isimlerin yakınında şarkılar duydum. Bu isimlerin müziğine etki ettiğini düşünüyor musun?

Elbette. Hepsi dinlediğim, severek dinlediğim isimler. Tüm hayatın boyunca dinlediğin müziklerin yazdığın şarkılara sirayet etmesi gayet normal olan bir şey bence. Sonuç olarak etkilendiğin ve seni müziğe iten güç dinlediğin albümler oluyor. Bir şarkı yazarken çok planlı davranmıyorum. İçimde yaşadıklarım var, dinlediklerim var, o günkü ruh halim var. Bu bir harman.

Bundan sonraki planların neler?

Devam etmek. Mümkün olduğunca çok yerde sahne alıp mümkün olduğunca çok sayıda insanla müziğimi paylaşmak istiyorum. Arayı çok soğutmadan ikinci albümü yayımlamak da bu planlarım dâhilinde.

Lansman konserin de netleşti sanırım değil mi?

Evet, netleşti. Lansman için oldukça heyecanlıyım. Şarkılarımı, tüm albümü özel bir gecede söyleyecek olmak tüm ekibi heyecanlandırıyor. 29 Şubat gecesi Hayal Kahvesi’nde çalacağız.

Son soru: Favori müzik albümün hangisi? Neden?

Jehan Barbur’un ilk albümü Uyan. Çünkü kendimi keşfetmeye, uyanmaya çalışma dönemime denk gelir bu albüm. O günden bugüne kendine özgü müziği ve duruşunu model aldığım bir insandır. Uyan albümündeki her bir şarkısı hayatımın kırılma aşamalarını yansıtıyor. Her anıyla benim için çok önemli olduğunu söyleyebilirim. O albüm benim için hiç eskimeyecek.

Comments are closed.