Leyla Gencer: La Diva Turca belgeselini izleyin

Göz|

Geride kalan yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen Leyla Gencer’in hayatını ve sanatını konu alan ilk belgesel olma özelliğini taşıyan Leyla Gencer: La Diva Turca dijital olarak ulaşıma açıldı.

Yapımcılığını İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) üstlendiği belgesel çekimleri 2018 boyunca Milano, Roma, Napoli ve İstanbul’da yapıldı.

Yönetmen koltuğunda Selçuk Metin’in yer aldığı yapımın metin & senaryosunda Zeynep Oral, görüntü yönetmenliğinde Gökhan Turnalı, kurgusunda Selçuk Metin, anlatımında Halit Ergenç bulunuyor.

10 Ekim ’28 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Leyla Gencer şehirde başladığı şan eğitimine İtalyan soprano Giannina Arangi-Lombardi ve Apollo Granforte ile devam etti. Takvimler 1950 yılını gösterirken Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Mascagni’nin Cavalleria Rusticana yapımında Santuzza rolünü yorumladı ve adını ülke genelinde duyurdu.

İlerleyen yıllarda Napoli’deki San Carlo Tiyatrosu’nda yine Santuzza rolüyle sahne aldı ve böylece İtalya’daki görkemli sanat yaşamına ilk adımı attı. 1992 yılına kadar konser ve resitallerine devam eden soprano, daha sonraki süreçte 2008 yılındaki vefatına dek La Scala Tiyatrosu’nun sanat yönetmenliğini üstlendi ve genç nesillerin yetişmesine katkı sundu. 

Leyla Gencer: La Diva Turca’yı hemen aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Comments are closed.