Lizzo – Special

Albüm Kritik|

Birkaç sene önce alternatif bir hip hop sanatçısıyken Lizzo nasıl oldu da günümüzün en büyük pop yıldızlarından birine dönüştü? Bu soruyu Lizzo’nun yalnızca sosyal medyaya hitap eden şarkılar söylediğini düşünerek cevaplamak ona haksızlık olur.

Lizzo’nun yeni dönemi, Cuz I Love You albümü ve sonrasında Cardi B düeti Rumors ile birlikte başladı. Kendisi bir anda motivasyonel pop şarkıları söyleyen bir yeni çağ starı haline geldi. Bu “bas pozitifi!” şarkılarına bakınca onun insanları iyi hissettirmek konusunda son derece başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Cuz I Love You’nun devamı niteliğindeki albümün ana fikrinde kendini sevmek, kendini inşa etmek, beden olumlaması gibi kavramlar var. Yani özetle bu albüm, “Kendimi sevmezsem bir başkası beni nasıl sevsin?” fikrinden yola çıkıyor. Albümün açılışını yapan The Sign, “2020’den beri evdeydim” diyerek iyi bir başlama vuruşu yapıyor ve topu viral hitimiz About Damn Time’a atıyor. Bu şarkı için 2022 yılının marşı desek abartmış olmayız herhalde, zira şarkının “In A Minute…” ile başlayan kısmına TikTok videosu çekmeyen neredeyse kalmadı: Balenciaga’larını giyen, onu “pompalayacak” (artık burasını nasıl düşünürseniz) bir erkek ya da kadına ihtiyacı olduğunu söyleyen ve iyi hissetmesinin “an meselesi” olduğunu belirten Lizzo’nun büyük bir başarı kazanacağı belliydi. Beastie Boys’un Girls şarkısının interpolasyonu Grrrls, Lizzo’nun Amazon’daki şovu için düşünülmüş feminist bir şarkıyken birden tartışmaların odak noktası oldu. Birincisi, Beastie Boys kariyerindeki en cinsiyetçi şarkı olmakla suçlanan Girls suları bulanıklaştırmıştı, ikincisi şarkıda geçen “spaz” ifadesi (Spastik olarak çevrilebilir) engelli bireyler için inciten bir söylem olarak değerlendirildi. Lizzo bir özür yayımladı, şarkıyı geri çekti ve bu ifadeyi değiştirerek şarkıyı yeniden yayınladı. Albümün en iyilerinden biri de Break Up Twice. Şarkı, ünlü prodüktör Mark Ronson’un imzasını taşıyor. Şarkı, Lauryn Hill’in Doo Wop (That Thing) şarkısından esinlenilmiş bir eser. 2 B Loved (Am I Ready) şahsi favorilerimden: Kendini inşa etmek için çok uğraşmış bir kadının bir aşkın başlarında gardını düşürmesi ana fikrinde dönüyor: “Arkadaşlarımla iyiyim, bir erkek istemiyorum / Ama şimdi o arıyor / Neden böyle hissediyorum? Bana ne oluyor?”  If You Love Me de albümün sürükleyici baladlarından biri. Funk ritimleriyle dans ettiren Everybody’s Gay, Michael Jackson’a selam çakan geçişleri, vokalleri ve gitarlarıyla dikkat çekiyor. Albümün kapanışını yapan Coldplay ise Yellow’un ünlü satırlarıyla başlayan gerçek bir aşk şarkısı. Hatta Coldplay solisti Chris Martin’in de bu durumdan çok hoşnut olduğunu gördük.

 

Lizzo’nun Special adını taşıyan yeni stüdyo uzunçaları 15 Temmuz ’22 tarihinde Atlantic Records aracılığıyla yayımlandı.

 

Bu albüm ’70’lerin funk ve disko, ’80’lerin synthpop altyapılarını bir araya getiriyor ve sanatçının vokal kabiliyetini de gözler önüne seriyor. Direksiyon hakimiyetini asla bırakmayan Lizzo, bir başkasında sıradan durabilecek bir şarkıyı kendi ellerinde bir mücevhere dönüştürüyor. Tabii bu noktada albümün prodüktörleri Benny Blanco, Blake Slatkin, Ilya, Max Martin ve Pop Wansel’i de anmalıyız. Special, bu yılın en güçlü pop albümlerinden biri.

Comments are closed.