Lloyd Price hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

1950’lerin kült kayıtları Lawdy Miss Clawdy ve Stagger Lee ile rock müziğinin gelişiminde çığır açan New Orleans’tan R&B şarkıcısı Lloyd Price hayatını kaybetti.

Müzisyenin ölümü, menajeri Tom Trapani tarafından doğrulandı. Şeker hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle New Rochelle, New York’taki bir bakım tesisinde hayatını kaybeden Price seksen sekiz yaşındaydı.

Price gençlik çağında yorucu mesai altında işçi olarak çalışırken bir kaçış aradı ve müziğe yöneldi. Piyanoya başladı ve daha sonra lisede bir grubun başına geçti. Henüz on dokuz yaşındayken, Fats Domino Records’un aranjörü ve müzik yapımcısı Dave Bartholomew ile bir seçmelere katıldı.

New Orleans banliyösünde 9 Mart ’33 tarihinde doğan Price, kilisenin gospel korosunda yer aldı. New Orleans’ın benzersiz ve gelişen R&B sesinin ulusal çapta dikkat çektiği yıllarda o sahnenin bir üyesiydi.

Price, Los Angeles merkezli Specialty Records aracılığıyla yayınlanan 1952 yapımı Lawdy Miss Clawdy ile müzik listelerinin zirvesine çıktı. Müzisyenin Oooh-Oooh-Oooh, Ain’t It a Shame ve Tell Me Pretty Baby gibi takip single çalışmaları ise büyük beğeni topladı.

Comments are closed.