Mahalledeki distopya

Göz|

Coen Kardeşler’e ait senaryosuyla çekim aşamasındayken beklentilerin yükseldiği bir film oldu Suburbicon. George Clooney yönetmenliğindeki yapımın bu beklentilerin altında kaldığı açık ama Suburbicon üst perdeye çıkan anları da içinde barındırıyor.

1950’ler Amerikası’ndayız. Hemen her kurumu içinde barındıran küçük bir kasabanın içinde görece sakin yaşayan insanların arasındayız. Söz konusu dönemin ayrımcı / ırkçı köşelerini daha filmin açılış sahnesinde karşı karşıya kaldığımız postacının sözlerinden anlıyoruz. Sahneler geçiyor, olay örgüsü adım adım işleniyor, cinayetler, soğuk yüzler gözümüzün önünden akıp gidiyor ve  tüm bunlar olup biterken bir yandan da Amerikan halkının ta İç Savaş yıllarından kalan hastalıklı öfkesi izleyiciye aktarılıyor.  “Bu pis zenci aile gelene kadar bu mahallede her şey yolundaydı.

Peki Suburbicon merkezine artık geride kaldığı konuşulan ama hala özellikle Birleşik Devletler’in orta ve güney eyaletlerinde izlerine rastlanan bu hastalıklı fikri mi koyuyor? Hayır. Clooney’in kamerası etrafındaki karmaşayla, ana karakterlerin yaşadığı evin hemen yanında olup bitenlerle ilişkide ama bu ilişkide ağırlık merkezini nereye koyacağından emin değil. Filmle ilgili “vurucu bir toplumsal ders” yorumlarına da bu nedenle katılmak güç. Film boyunca öfkeli beyazların sakin kalmayı tek seçenek gören siyahi aileye karşı işledikleri suçlar, bunun medyadaki seviyesiz yansımaları ve türlü baskılar oldukça yüzeysel yoldan anlatılıyor. Bu da olay örgüsünü çerçeveleyen yan kodları zayıflatıyor.

Coen Kardeşler’in meşhur absürd karakterleri bu kez flu tonda. İster Inside Llewyn Davis‘e, ister The Big Lebowski‘ye ve ister Fargo‘ya bakın, karşınızda muhakkak güçlü merkez hikayeyi bütünleyen alt metinler çıkacaktır. Suburbicon’da ise hem dış dünya ana karakterleri çok fazla ilgilendirmiyor, hem de dış dünya ile kahramanlar arasında güçlü bir bağ kurulamıyor. Clooney senaryodan bağımsız olarak bu bağlantıyı giriş bölümündeki dış ses anlatımıyla sağlamaya çalışıyor ama tam olarak başaramıyor.

Oldukça sıradan ve daha filmin ilk yirmi dakikasında çözülen finalin peşini kovalıyoruz. Erkenden tahmin edilebilir olmanın ötesinde açığa çıkan finaline karşın Matt Damon, Julianne Moore, Oscar Isaac ve Glenn Fleshler gibi güçlü oyuncu kadrosu izleyiciyi Suburbicon‘a bağlamaya yetiyor. Matt Damon’ın hem eşi, hem de baldızı rolüyle karşımıza çıkan Julianne Moore yine kariyerine dikkate değer bir performans ekliyor. Oldukça kısa bir rolde yer almasına karşın Oscar Isaac de kaliteli kumaşını ortaya seriyor.

George Clooney’i aktörlüğünün dışında bir yönetmen olarak incelediğimizde önümüze hiç de fena sayılmayan bir sayfa açılıyor. Good Night and Good Luck, The Ides of March ve son olarak 2014 yılında gösterime giren The Monuments Men başta olmak üzere toplam yedi filmde yönetmen koltuğunda yer aldı Clooney. Kendi sözleriyle yıllar geçtikçe daha çok şey öğrendi ve bunları yönettiği filmlere de yansıttı. Aktörlüğüne de tam burada dönüş yapalım. Çünkü onun “öğreniyorum” dediği süreçlerde birlikte çalıştığı yönetmenler bu açıdan fikir veriyor. Alexander Payne, Coen Kardeşler, Alfonso Cuarón ve Anton Corbjin gibi isimlerin Clooney’in son dönem rol aldığı filmlerin altında imzaları bulunuyor. Clooney’i bir Hollywood yıldızı olarak da görebilirsiniz, Toronto ve Boston Film Festival’lerini sırtlayan Amerikan alternatif sinemasının bir figürü olarak da. Ben özellikle son dönem çalışmalarına bakarak Clooney’i bu ikinci başlıkta görenlerdenim. 

Suburbicon onun yönetmenlik yaşamındaki en iyi filmi değil. Gerçeklerden güç alan ve distopik ögelerle beslenen absürd karakterlerin ve böylesine güçlü bir kadronun daha üst perdeye ulaşabilmesi gerekiyordu. Burada yönetmenin basit bir dokunuşu ya da ani bir hamlesi filmi daha ileriye taşıyabilirdi.

Yine de tüm eksik yönlerine rağmen Suburbicon görmeniz gereken bir yapım. Kanlı ve uzun bir gecede bazı kötü ruhlu insanlar hak ettiklerini bulurken güneş yine her zamanki saatte her zamanki yerde bizi bekliyor. İki çocuğun oyunu tüm pislikleri örtecek kadar güçlü.  

Comments are closed.