Maradona 60 yaşında hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Dünya futbol sahnesinin sembol isimlerinden Diego Armando Maradona yaşamını yitirdi. Efsanevi oyuncu altmış yaşındaydı.

Diego’nun Buenos Aires yakınlarındaki Tigre’de bulunan evinde kalp krizi geçirdiği ve bu nedenle hayatını kaybettiği açıklandı. Usta futbolcu kısa süre önce beyin ameliyatı olmuştu.

1970’lerin ortalarından itibaren profesyonel futbolculuk kariyerine adım atan Maradona ilk olarak Boca Juniors formasıyla yükselişe geçti ve ardından Barcelona’ya transfer oldu. Onunla sembolleşen kulüp Napoli olacaktı. 1984 – 1991 yılları arasında formasını terlettiği Napoli ile kupalar kazandı ve bir nevi ölümsüzleşti.

1986 Dünya Kupası turnuvası ise Maradona’yı efsaneleştirdi. Kimilerine göre tek başına üstün bir performans göstererek Arjantin’in Dünya Kupası’na ulaşmasını sağladı. İngiltere maçında ağlara gönderdiği iki gol ile tarihe not düştü.

Maradona, futbolculuk kariyerindeki ani düşüş, özel hayatındaki büyük sansasyonlar, skandallar, teknik direktörlük yaşamındaki başarısızlıklar bir yana futbolu seven herkesin saygı duyduğu bir sanatçıydı. Onun ölümü tüm dünyada yankılandı ve hemen herkesi üzüntüye boğdu. 

Şu sıralar Napoli’de ve Arjantin sokaklarında yankılanan sloganla Maradona’yı selamlıyoruz: “Sana burada ölüm yok Diego.” 

Comments are closed.