Mark Lanegan 57 yaşında hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Screaming Trees’in kurucu ortağı ve Queens of the Stone Age’in eski üyesi Mark Lanegan yaşamını yitirdi. Majör müzisyen elli yedi yaşındaydı.

Lanegan’ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Sevgili dostumuz Mark Lanegan bu sabah İrlanda’nın Killarney kentindeki evinde vefat etti. O bir şarkıcı, söz yazarı, yazar ve müzisyendi. Elli yedi yaşındaydı. Şu anda başka bir bilgi mevcut değil. Aile, şu anda herkesin mahremiyetine saygı duymasını istiyor.”

Mark Lanegan geçtiğimiz sene COVID-19’a yakalandığını açıklamış ve aynı dönem böbrek hastalığı yaşamıştı. Müzisyenin vefatıyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

25 Kasım ’64 tarihinde Washington’da dünyaya gözlerini açan Lanegan, ’80’lerin ortalarında Screaming Trees ile kariyerine başladı. Grup aralarında Nirvana, Soundgarden, Pearl Jam ve daha fazlasını içeren Pacific Northwest rock sahnesinin bir parçasıydı. Screaming Trees, 1986’da ilk albümü Clairvoyance’ı yayımladı. Bu uzunçalar Screaming Trees’in adını ülke çapında duyururken Lanegan’ın da tanınır olmasına katkı sağladı.

Uzun yıllar Queens of the Stone Age grubuyla birlikte çalışmalar var eden Lanegan ilk solo albümü The Winding Sheet’i 1990 yılında Sub Pop aracılığıyla yayınladı. Kayıt, Nirvana’dan Kurt Cobain ve Krist Novoselic ile işbirliklerini içeriyordu ve 2005’te Dave Grohl, The Winding Sheet’i “Tüm zamanların en iyi albümlerinden biri” olarak nitelendirdi. Lanegan ilerleyen dönemde solo kariyer hattından ilerlemeyi sürdürdü. Konserlerine devam etti, şarkılar yazdı, hayranlarıyla paylaştı ve bu kapsamda ülkemizde de sahne aldı.

Lanegan son olarak takvimler 2020’yi gösterirken Straight Songs of Sorrow isimli albümünü servis etti ve bundan kısa süre sonra anılarını bir araya getirdiği Sing Backwards and Weep adlı kitabını yayımladı. Lanegan bir dönem dünyayı kasıp kavuran grunge akımının hayatta kalan ve dip sularda gezen sembollerinden biriydi. Kült müzisyen bir röportajında “Her nesilde popüler olmak gibi bir kaygım yok. Eskiden vardı. Çocukken. Şimdi sadece kendimi ve sevdiklerimi yaşıyorum” demişti.

Comments are closed.