Michael Jakson ile özdeşleşen Neverland çiftliği satıldı

Zaman Makinası|

Popun Kralı mahlasını taşıyan Michael Jackson’ın 1988 – 2005 yılları arasında yaşadığı Neverland çiftliği yirmi iki milyon dolar karşılığında satıldı. Uzmanlar bu satışın mülk değerinin yaklaşık olarak beşte bir fiyatıyla gerçekleştiğini vurguluyor.

Wall Street Journal’ın aktardığına göre Neverland bir dönem Jackson’a danışmanlık da yapan Ron Burkle’a satıldı. Yatırımcının sözcüsü de Burkle’ın evi aldığını doğruladı.

Neverland ilk olarak bundan beş yıl önce, 2015 senesinde yüz milyon dolara satışa çıkarılmış, alıcı bulamayınca fiyat bu sene başında otuz milyon dolara kadar düşürülmüştü.

Bin hektarlık alana kurulu olan çiftlikte eğlence parkı, raylı tren sistemi ve hayvanat bahçesi bulunuyordu. Neverland, Jackson’ın dış dünyaya kapısını kapatıp kendi dünyasına kaçış yapabildiği bir alandı. Onunla özdeşleşen bu çiftlik Jackson için zaferi simgelediği kadar çöküşü de simgeledi.

1990’lı yılların başında ve 2003 yılında iki defa Santa Barbara bölgesi savcıları Neverland’e baskın yaptı ve bu çifliği “Jackson’ın çocukları taciz etmek üzere kurguladığı bir fantezi dünyası” olarak nitelendirdi. Evde aramalar yapıldı, Jackson ilgili suçalamalar nedeniyle yargılandı, yargılama sonucunda davadan beraat etti. Ancak bu ağır suçlamalar Jackson’ın kariyerinde derin yaralar oluşturdu ve ünlü sanatçı 2005 yılında Neverland’i terk etti.

Geride kalan yıl yayımlanan ve Jackson’ın çocukları taciz ettiği iddialarına odaklanan Leaving Neverland isimli belgesel o süreci tekrar gündeme taşıdı. Emlak uzmanları Neverland çiftliğinin zaman içerisinde değer kaybetmesini ve normal fiyatının çok altında alıcı bulmasını mülkün zaman içinde yaşandığı iddia edilen bu taciz olaylarına ev sahipliği yapmasına bağlıyor.

Tüm bu ağır suçlamaların ötesinde Jackson özellikle ’80’li ve ’90’lı yıllardaki müzik üretimiyle pop dünyasının en büyük starı olmayı başarmıştı. Michael Jackson 25 Haziran ’09 tarihinde vefat ettiğinde sadece elli yaşındaydı.

Comments are closed.