Mihail Gorbaçov hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov doksan bir yaşında hayata veda etti. Gorbaçov bir süredir Moskova’daki bir hastanede tedavi görüyordu.

1980’lerde Perestroyka (yeniden yapılanma) ve Glasnost (açıklık) adını verdiği reform çalışmalarıyla dikkat çeken Gorbaçov, ilerleyen yıllarda Soğuk Savaş’ı sonlandırmış ve Batı Dünyası ile yaklaşık yarım asırdır bir tehlike olarak ortada duran nükleer savaş tehdidini ortadan kaldırmıştı. Bu gelişmeler Batı Dünyası’nın Gorbaçov’a olumlu yaklaşmasına yol açarken, ülke içinde ise büyük bir yıkımı beraberinde getirmişti. 1990’ların hemen başında Sovyetler Birliği Komünist Partisi ülkede politik üstünlüğünü kaybetti ve sonrasında da Sovyetler Birliği dağıldı.

Tarihin yeniden yazımını sağlayan ve Gorbaçov adını öne çıkaran kırılma ise 1989 yılında yaşandı. Sosyalist bloğuna dahil olan Doğu Almanya’da başlayan demokrasi yanlısı gösteriler 1989 yılında Doğu Avrupa’daki tüm sosyalist ülkeleri sardığında Gorbaçov daha önceki liderlerin aksine güç kullanımına dair bir emir vermedi. Söz konusu protestolar sonucunda Doğu Berlin ile Batı Berlin’i ayıran duvar yıkıldı. Böylece Sosyalist ülkelerin ve Varşova Paktı’nın çöküş süreci başladı. 

Özetle Gorbaçov 1985 yılında henüz elli dört yaşındayken Komünist Parti Genel Sekreteri oldu. Kısıtlı siyasi ve ekonomik reformlarla sıfır tüketmekte olan ekonomik durumu demokratik adımlarla yeniden canlandırmaya çalıştı ancak hayata geçirilen reformlar kontrolden çıkınca ülkedeki sosyalist sistem çöktü. 

Gorbaçov bugün birçok Avrupa ülke lideri, Amerika Birleşik Devletleri yöneticisi Birleşmiş Milletler üyesi tarafından iyi sözlerle anılırken, bundan otuz yıl öncesini bizzat yaşayan birçok Rus vatandaşı tarafından ağır eleştirilerle hatırlanıyor. 

Sovyet Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, 5 Haziran 1990 Pazartesi günü San Francisco’da 150 şirket yöneticisinden oluşan bir gruba hitap ediyor. (AP Photo/David Longstreath)

Comments are closed.