Moda tasarımcısı Virgil Abloh 41 yaşında hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Son derece etkili moda tasarımcısı, Off-White’ın kurucusu ve Louis Vuitton’un erkek giyim sanat yönetmeni Virgil Abloh yaşama veda etti. Abloh saddece kırk bir yaşındaydı.

Virgil Abloh, Illinois’de Ganalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Wisconsin-Madison Üniversitesi’nde inşaat mühendisliği ve Illinois Teknoloji Enstitüsü’nde mimarlık okuduktan sonra odağını moda tasarımına kaydırdı. 2009 yılında Roma merkezli tasarım evi Fendi’de staj yaptı. My Beautiful Dark Twisted Fantasy ve Yeezus için sanat eserleri de dahil olmak üzere bir dizi rapçi albüm kapağını kavramsallaştırmak için çalıştı. Ayrıca Kanye West ve Jay-Z’nin Watch the Throne turunun sahne tasarımına ve ilgili albümün kapak tasarımına katkıda bulundu.

Abloh, sokak giyim markası Off-White’ı takvimler 2013’ü gösterirken piyasaya sürdü. Abloh’un çalışmalarının çoğu sıradan nesnelerden ve tanıdık şeyleri yükseltmek için sanatsal potansiyelden ilham aldı. 2018’de Artnet’e verdiği demeçte “Gündelik nesneler, bir çift çorap, bir tişört hepsi akıl kullanılarak moda haline getirilebilir. Bu, Duchamp’ın pisuvarın bir çeşme olduğunu söylemesi kadar etkileyici bir şey” demişti.

2018’de Abloh, Louis Vuitton’da erkek giyim sanat yönetmeni olarak atandı ve bu görevi Fransız etiketinde yöneten ilk Afro-Amerikalı oldu. Marka için ilk koleksiyonu -gökkuşağı renginde lüks sokak giyiminden oluşan bir geçit töreni- Paris’teki Palais Royal’in bahçelerinde sergilendi. Seçkin moda dünyasında çığır açan bir varlık olmasına rağmen, Abloh’un estetik etkisi bu alanın çok ötesine ulaştı. Ayrıca Nike ve Evian gibi markalarla işbirliği yaptı ve birçok çağdaş sanatçı için görseller yarattı.

Abloh tüm bunlara ek olarak müzik videoları da yönetti. Bir tasarımcı olarak çalışmasına ek olarak, Flat-White takma adı altında bir dizi sanatçıyla işbirliği yaptı. Ocak ayında Serpentwithfeet’in yer aldığı Delicate Limbs şarkısını paylaştı. Geçen yaz, Lupe Fiasco ve Kaelin Ellis’in House EP’sinden bir parça olan Shoes’da yer aldı.

Abloh’un ölümünün duyulmasıyla birlikte müzik camiasından önemli isimler açıklamalarda bulundu. Pharrell Williams Twitter’da “Kalbim kırıldı” yazdı. Drake, Bon Iver, Justin Timberlake, DJ Khaled, J Balvin, Ofset of Migos, Westside Gunn, Erykah Badu ve daha birçok isim anma sözleri paylaştı. Kanye West, Sunday Service’in bir Adele şarkısı olan Easy on Me’yi tekrar yorumladığı kaydı Abloh’a adadı. Ganalı bir anne ve babanın çocuğu olan Abloh, doğduğu topraklar olan Illinois’da son nefesini verdi. Vogue dergisi yıllar önce onun hayatına yer veren bir bölüm paylaşmış ve Abloh orada giysilerle tanışmasının terzi olan annesine dayandığını belirtmişti.

Comments are closed.