Modest Mouse – The Golden Casket

Albüm Kritik|

2007 yılında yayımladıkları We Were Dead Before The Ship Even Sank ile izini listelerin en üst sıralarına bırakan Modest Mouse aykırı yaklaşımını bir adım daha ileriye götürüyor ve Strangers to Ourselves’ten altı yıl sonra sunduğu taze stüdyo albümü The Golden Casket’ta güvenli sulardan adressiz bölgelere geçiş yapıyor.

Kadrosu yıllar içerisinde sık sık değişikliğe uğrayan Modest Mouse, altı yıl süren duraklama döneminin ardından güncel üyeleri Isaac Brock, Jeremiah Green, Tom Peloso, Russell Higbee, Ben Massarella ve Simon O’Connor ile müzikal bir atılım gerçekleştiriyor. Kayıt ve prodüksiyon süreci Los Angeles ve Portland’da gerçekleşen uzunçalar, Modest Mouse’un yeniden doğuş sürecini müjdeliyor. Oldukça hibrit yapılı bir albüm The Golden Casket. Çalışmanın harcında katıksız Modest Mouse soundu yer alırken, sınırların net bir şekilde tanımlanmadığı özgür melodiler duyuyoruz. Şarkıların değişken ritimleri birbiriyle etkileşim içerisinde. Açılışı gerçekleştiren Fuck Your Acid Trip ekibin değişimini temsil ederek öne çıkan şarkılar arasında kendine yer buluyor. Dinleyicinin kolaylıkla bağ kurabileceği We Are Between keyifli bir dinleme deneyimi sunan detaylarla süslenmiş.  Walking And Running ve Japanese Trees punk referanslarıyla albüme hareket ve enerji yüklüyor. Uzunçalara kulak verirken Wooden Soldiers’ın ayrı bir yerde durduğunu hissetmeniz mümkün. Sözlerinde gelecek kaygısı temasının öne çıktığı parça, yoğun ritimsel döngüsü ve gitar yürüyüşleriyle kendini tekrar tekrar dinlettirecek kadar etkili. Öte yandan albümde ses veren bazı şarkıların prodüksiyonunun gereğinden fazla parlatıldığını not düşmek gerekiyor. Transmitting Receiving bunun bir örneği olsa da geriye kalan birçok şarkı bu durumu bertaraf edebiliyor.

 

Modest Mouse’un The Golden Casket isimli yeni albümü 25 Haziran ’21 tarihinde Epic Records aracılığıyla yayımlandı. 

 

Lace Your Shoes, Brock’un çocuklarına karşı hislerini içtenlikle aktardığı kayda değer bir şarkı. Sakin havası albümün yaklaşımına ters düşse de şans verilmeyi hak ediyor. Leave A Light On ise Talking Heads esintileriyle uzunçaların en keyifli şarkısı olmaya aday.   Tüm yarıklarından canlılık ve yaratıcılığın aktığı The Golden Casket, Modest Mouse dinleyicilerini ve indie rock tutkunlarını tatmin edecek birçok özelliğe sahip. Modest Mouse, The Golden Casket ile soundlarını yeniden şekillendirerek keşfedilmemiş sulara davet ediyor bizi.

Comments are closed.