MÜZİK BİRLEŞTİRDİ

Konser|

Damon Albarn sahnenin bize göre sol tarafında bulunan piyanosunun başına geçiyor. Bir anda 1968 yılına, hayata gözlerini açtığı tarihe giderek Beatles’ın bir Lennon / McCartney üretimi olan Blackbird adlı şarkısına başlıyor. Yalnız değil. Arkasında elli kişilik Suriyeli Müzisyenler Orkestrası var. Ülkelerindeki savaştan fiziksel olarak kaçmayı başaran, ancak tüm o yıkımı zihinlerinde taşıdıklarından emin olduğunuz insanların orkestrası bu. Karanlıkta aydınlığı arayan bir kuşun hikâyesidir Blackbird. Dün gecenin öyküsü de oydu.

Damon Albarn ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrası,  Africa Express projesi kapsamında bir süredir farklı şehirlerde sahne alıyor. Bu birlikteliğin çıkış noktası ise 2008 senesine kadar uzanıyor. O dönemde Şam Opera Evi’nde bir arada çalan İssam Rafea önderliğindeki Suriyeli Müzisyenler Orkestrası, Gorillaz’ın Plastic Beach adlı albümü için Damon Albarn ile işbirliği yapmıştı. Orkestra o günlerde Suriye ve Lübnan’ı da kapsayan Gorillaz turnesine de eşlik etmişti. Ardındaki süreçte Damon Albarn, Suriye’de yaşanan olaylar sebebiyle ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli müzisyenleri yeniden bir araya getirdi ve Suriyeli Müzisyenler Orkestrası adıyla birçok ülkeye uğrayan projenin yanında yer aldı.

İşte bu ekip önceki akşam 23. İstanbul Caz Festivali’nin ilk konserinde Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeydi. İki buçuk saate yaklaşan sahne performansı boyunca Suriyeli Müzisyenler Orkestrası’na eşlik eden sanatçılar arasında Julia Holter, Rachid Taha, Baaba Maal, Mounir Troudi ve Ceza gibi isimler vardı. Damon Albarn’ın yakın çalışma arkadaşı Mike Smith’in müzik direktörlüğünü üstlendiği projede yoğun olarak Ortadoğu ritimleri işlense de Batı müziği ve Afrika soundu ile Arap coğrafyası arasında kurulmak istenen bağ oldukça dikkat çekici. Albarn, salt solo çalışmalarındaki saykodelik arayışlar ya da Blur ve Gorillaz gruplarındaki alt. rock kanallarıyla yetinmiyor. Ortadoğu müziği onun merak saldığı cenahlardan biri ve iç savaş sonrası dünyanın farklı bölgelerine dağılan Suriyeli müzisyenleri bir araya getirerek böyle bir oluşuma ön ayak olması da bunun en net göstergesi.

Önceki akşam gözümüzün önünde gerçekleşen şey yalnızca bir konser, yalnızca birkaç müzisyenin eşzamanlı olarak aynı şarkıya dokunması değildi. Kana bulanmış bir coğrafyanın barış özlemine tanık olduk hep birlikte. Kim olduğunu göremedim ama konser sonunda biri “Suriye’ye barış” diye bağırdı sahneden. Tekrarladık. Konserin ortalarında Albarn elinde gitarıyla bir Blur şarkısı olan Out of Time’ı söylerken de sahne arkasındaki ekranda dünya savaşlardan yavaş yavaş arınırken resmedildi. O an, o dünyanın iyimser hali sanki gerçekti.

29 Haziran 2016 tarihli BirGün Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Comments are closed.