Müzisyen Mimi Parker hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Minnesota menşeli indie rock ekibi Low’un davulcusu, vokalisti ve söz yazarı Mimi Parker yaşamını yitirdi. Elli beş yaşındaki Parker’ın vefat haberini eşi ve ekip arkadaşı Alan Sparhawk açıkladı.

Sparhawk şu cümleleri kullandı: “Arkadaşlar, evreni dile ve kısa bir mesaja dönüştürmek zor. Ama dün gece, sizinki de dahil olmak üzere aile ve sevgiyle çevrili olarak vefat etti. Aşk gerçekten de en önemli şeydir.”

Mimi Parker çocukluğunu Bemidji bölgesinde geçirdi ve üniversite için Duluth’a taşındı. Annesi hevesli bir country şarkıcısıydı ve sık sık evde müzik çalardı. 2005 yılında Fresh Air’e konuşan Parker, “Yani onun bir gitarı vardı ve biz de oturup birlikte müzik çalardık. Hayatımın en başından beri sadece dinlemeyi, biraz çizim yapmayı ve armoniler oluşturmayı öğrendim.” Parker ortaokulda davul çalmaya, bandoda trampet çalmaya başladı. Parker, gelecekteki eşi ve grup arkadaşı Alan Sparhawk ile ilkokulda tanıştı. Parker ve Sparhawk lisede çıkmaya başladılar ve birkaç yıl sonra evlendiler.

Low, Sparhawk’ın Zen Identity adlı başka bir projedeki deneylerinden doğdu. Sparhawk, Parker’ı ekipte davul çalması için ikna etti. Yanlarına bass gitarist John Nichols’ı aldılar ve hep birlikte 1993 yılında Low’u kurdular. Zaman içinde Nichols’un yerini Zak Sally aldı. Low, ilk albümü I Could Live in Hope’u ertesi yıl yayımladı. Low, buzul tempo ve sessiz performanslarla tanımlanan kendine has bir türün öncülerindendi. 2004 senesinde Low, daha dinamik bir rock sesine doğru ilerleyerek majör plak firması Sub Pop aracılığıyla The Great Destroyer uzunçalarını servis etti.

Ekibin kadrosu yıllar içinde değişti, ancak Parker ve Sparhawk sürekli olarak içeride kaldı. Yıllar boyunca Kramer, Steve Albini, Dave Friddman ve BJ Burton gibi yapımcılarla çalıştılar. Low, 2018’de Burton tarafından üretilen Double Negative ile kritik bir atılım yaşadı. Ülkemizde de konser veren Low son olarak takvimler 2021’i gösterirken Hey What albümünü yayımladı. Mim Parker bir süredir kanser tedavisi görüyordu.  

 

Comments are closed.