Müzisyen Vangelis hayatını kaybetti

Zaman Makinası|

Chariots of Fire ve Blade Runner gibi yapımlar için hazırladığı müziklerle Oscar heykeline ulaşan besteci ve öncü müzisyen Evángelos Odysséas Papathanassíou ya da sahne mahlasıyla Vangelis hayatını kaybetti. Sanatçı yetmiş dokuz yaşındaydı.

Müzisyenin anavatanı Yunanistan’daki birkaç medya kuruluşunun aktardığına göre Vangelis, yarı zamanlı olarak yaşadığı Fransa’da Corona Virüsü (COVID-19) nedeniyle vefat etti.

ANA haber ajansına göre Vangelis’in avukatı bir açıklama yaptı ve “Vangelis Papathanassiou’nun 17 Mayıs Salı gecesi geç saatlerde vefat ettiğini duyurmaktan büyük üzüntü duyuyoruz” dedi.

Elli yılı aşkın kariyeri boyunca Vangelis, müzikal deneyleri ve eklektik denemeleriyle ünlendi. 1982 yılında İngiliz filmi Chariots of Fire’nın temasıyla Oscar kazandı ve Ridley Scott’ın kült klasiği Blade Runner’ın yanı sıra tiyatro ve bale de dahil olmak üzere bir dizi başka filmin müziklerini geliştirmeye devam etti.

Agria’da doğup Atina’da büyüyen Papathanassiou, genç yaşta piyano öğrendi, ancak bir Atina müzik okuluna kaydolmasına rağmen hiçbir zaman resmen müzik okumayı ve yazmayı öğrenmedi. 1982’deki bir röportajında “Orkestrasyon ve kompozisyon. Bunları müzik okullarında öğretiyorlar. Ancak asla öğretemeyeceğiniz bazı şeyler var. Yaratılışı öğretemezsiniz” demişti.

Genç Papathanassiou’nun ilk grubu Formynx bir pop oluşumuydu. 1968 yılında Yunanistan’daki bir darbe girişimi sırasında anavatanını terk etti. Paris’e yerleştikten sonra, Vangelis kült progresif rock grubu Aphrodite’s Child’ı gurbetçi Yunanlılarla birlikte kurdu. Grup özellikle 1970’lerde, Book of Revelations’dan ilham alan dükkat çekici üç albüm çıkardı.

Vangelis yine 1970’lerde film besteleri üzerine çalışmaya başladı ve Fransız film yapımcısı Frederic Rossif ile belgeseller için müzik yarattı. Bu kayıtlardan biri 1979’daki Opera Sauvage’ti ve Birleşik Devletler topraklarında sürpriz bir başarı yakaladı.

Üretken kariyeri boyunca Vangelis Carl Sagan’ın Cosmos yapımına, Sidney’deki 2000 Yaz Olimpiyatları’na ve Japonya’daki 2002 FIFA Dünya Kupası’na müzikler yarattı. Vangelis, 2016 yılında verdiği bir demeçte “Her zaman bir sesin davranışından maksimumu çıkarmaya çalıştım. Bir sesin çıktığı kaynağa hiç önem vermeden uyumlu bir sonuç elde etmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum. Sırf sesi nasıl etkileyeceğini görmek için ailemin piyanosuna zincirler koyduğunu bir çocuk olarak hatırlıyorum. Bu tür bir tutum her zaman benimle kaldı.”

Comments are closed.