Müzisyenlerden ve sahne emekçilerinden ortak tepki: #kusurabakıyoruz

Zaman Makinası|

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gün içerisinde yaptığı “Müzikle ilgili sınırlamayı 24.00’e çekiyoruz. Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok” açıklamasına müzisyenlerden ve sahne emekçilerinden tepki geldi.

Twitter aracılığıyla fikrini beyan eden yüzlerce müzisyen, pandemi sürecinin normale dönüşe doğru yöneldiği bu dönemde dahi konserlerin kısıtlandığı gerekçesiyle tepkilerini dile getirdi. Cem Adrian “Yıllardır verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı hepinizden özür dileriz” açıklamasını yaptı. Gaye Su Akyol “Rahatsız oluyorsan dinleme beyefendi #kusurabakıyoruz” notunu düştü. Aylin Aslım “Müzik rahatsızlık vermez, rahatsız ruhlara şifa olur. Müzisyen rahatsız etmez, sanatını icra eder. #kusurabakıyoruz” şeklinde görüşünü belirtti.

Mahsun Kırmızıgül “Bir partinin düşüncesi üzerine müzik yasaklanamaz. Müzisyenlerin hayatları ile oynamaktan vazgeçin. Evine ekmek götüremeyerek intihar eden onurlu müzisyenlerin yanındayım. #kusurabakıyoruz. Müzisyen arkadaşlarımız zor durumdayken, sanatçıların açıkça tepki göstermesi gerekiyor” derken, Mor ve Ötesi şu şekilde görüş bildirdi: 

“Dünyanın en şahane konserleri, en görkemli festivaller, hiç bitmeyen şenlikler bu ülkenin tüm gençlerinin en doğal hakkıdır. Gece ve müzik birbirine çok yakışır. Pandemi önlemleri istismar edilerek milyonlarca insanın hayat tarzına müdahale edilemez.”

Mart 2020’den bu yana dünyayı etkisini sürdüren Corona Virüsü (COVID-19) salgını nedeniyle en büyük yarayı alan iş sekanslarının başında müzik sektörü geliyor. Zor şartlarda normalleşme adımlarının kendi iş kolları merkezinde de genişletilmesini bekleyen müzisyenler, mekan işletmecileri ve tüm sahne emekçileri yöneticilerden bir an evvel çözüm beklediklerini belirtiyor.

Ülkemizde geride kalan on beş aylık süre zarfında kapalı olan konser mekanları nedeniyle mesleğini icra edemeyen onlarca müzisyen yaşamını sonlandırdı.

 

Comments are closed.