Nirvana albümü Nevermind’ın kapağındaki bebeğin cinsel istismar davası reddedildi

Zaman Makinası|

BBC tarafından görüntülenen belgeler, Nirvana’nın Nevermind için yaptığı çıplak bebek kapağının çocukların cinsel istismarı teşkil ettiği iddialarını içeren davayı bir yargıç reddetti.

Söz konusu bebek, şu anda otuz yaşında olan Spencer Elden, albüm kapağı nedeniyle maaş kaybı da dahil olmak üzere ömür boyu zarar gördüğünü iddia etmişti. Geçen ay grubun bir avukatı, Elden’in iddiasının görünüşte ciddi olmadığını savunarak davayı reddetmek için adli makamlara başvurmuştu. Avukat, iddialarla ilgili zamanaşımı süresinin 2011 yılında dolduğunu da sözlerine eklemişti. Elden’in ekibinin ret talebine yanıt vermek için 30 Aralık’a kadar süresi vardı, ancak son başvuru tarihini kaçırdılar.

Nirvana’nın hayatta kalan üyeleri Dave Grohl ve Krist Novoselic, Kurt Cobain’in malikanesi, Courtney Love, fotoğrafçı Kirk Weddle, Nevermind’i yayımlayan şirketler ve diğer tarafların hepsi davada sanık olarak gösterildi. Grubun avukatları zamanaşımı süresi dolmadan çok önce Elden’in albümün başlığını göğsüne dövme yaptırmanın yanı sıra, kapak resmini yeniden oluşturan ücretli kampanyalara yıllardır katıldığını belirtti.

Elden’ın davayı uygun değişikliklerle yeniden düzenlemek için 13 Ocak’a kadar zamanı var. Ancak şimdilik sürecin gelişiminin Nirvana’nın bu davadan kesin olarak aklanarak çıkacağı yönünde olduğunu belirtelim.

Comments are closed.