OASIS BELGESELİ GELİYOR

Göz|

Britpop’un en büyük temsilcilerinden Oasis’in yeni bir belgeseli geliyor. Belgeselin bir süredir hazırlık aşamasında olduğu biliniyordu. Dün ise Lorton Distribution tarafından önemli detaylar paylaşıldı ve yapımın Supersonic adını taşıdığı duyuruldu.

Açıklamada Supersonic isminin Oasis için önemine de değiniliyor. Supersonic onların ilk tekliği ve temel dayanaklarından birisiydi. Bununla bağlantılı olarak yönetmenliğini Mat Whitecross’un üstlendiği  belgeselin de Oasis’in çıkış yıllarına odaklanacağı belirtiliyor.

Supersonic-PosterSupersonic’in yapımcısı geçen yıl Oscar ödülüne ulaşan Amy Winehouse belgeseli Amy’nin prodüktör koltuğunda oturan James Gay-Rees. Daha önce görülmemiş materyallerden oluşması beklenen Supersonic, Noel Gallagher’ın ekibe katılışının seyrini ve Birleşik Krallık’ta listebaşı olan debut uzunçalar Definitely Maybe günlerini aktarıp grubun 1996 yılında çıktığı tarihi Knebworth sahnesinin arka planına odaklanıyor.

1990’ların hemen başında kurulan Manchester menşeli topluluk on sekiz yıl süren kariyeri boyunca her biri milyon adet satış rakamını aşmış toplam yedi stüdyo albüm yayınladı. Bunların ilki Definitely Maybe 1994 yılında gelirken, final albümü Dig Out Your Soul çıktığında ise takvimler Ekim 2008’i gösteriyordu. 

Milenyuma kadar altın dönemini yaşayan grup Wonderwall, Live Forever, Columbia, Fade In-Out ve Champagne Supernova gibi hitleri de o dönemde üretti. Sonraki yıllarda zaman zaman iyi işlere imza atmalarına karşın Noel & Liam Kardeşler arasındaki çatışmalar ve sürekli değişen kadro yapısı topluluğun mevcut enerjisini düşürdü ve 2009 yılına gelindiğinde de Oasis dağıldı.

Supersonic şimdiye dek grup hakkında yapılmış dördüncü detaylı belgesel çalışması olacak. Dağıtımda hangi ülkelerin yer aldığı henüz belli değil, ancak belgeselin Ekim ayında birçok Avrupa şehrinde vizyona gireceğini belirtelim.

Yeni Oasis belgeseline adını veren Supersonic‘in video klibini izleyin:

Comments are closed.