Oasis’in tarihi Knebworth konserleri belgesel oluyor

Zaman Makinası|

Oasis’in takvimler Ağustos 1996’yı gösterirken gerçekleşen Knebworth konserleri hakkında yeni bir uzun metrajlı belgesel hazırlanıyor. Küs kardeşler Liam ve Noel Gallagher bu belgeselin yapımcılığını bizzat üstleniyorlar.

Üç milyon kişinin bilet için başvurduktan sonra, birçok kişi tarafından hem Oasis’in kariyerinin hem de daha geniş Britpop sahnesinin zirvesi olarak görülen Hertfordshire gösterilerine iki gün boyunca çeyrek milyon hayran katılmıştı.

Oasis’e ek olarak o iki gün The Prodigy, The Chemical Brothers, Manic Street Preachers, The Charlatans, Cast ve Kula Shaker da performans sergiledi.

Oasis’in Knebworth konserleri için hazırlanacak belgeselin yönetmenliğini Jake Scott üstlenecek. Scott şöyle konuşuyor: “Tamamen müzik tarafından yönlendirilen bir hikaye, o anda anlatılan bir rock’n’roll deneyimi olacak. İzleyiciler etkinliğin kapsamlı arşiv görüntüleri etrafında oluşturulmuş görsel bir bilinç akışına tanıklık edecekler. Kamera üzerinde röportajlar veya gereksiz ünlü hatıraları olmayacak” dedi.

Knebworth sahnesi Oasis ismini Beatles statüsüne kadar yükseltti. Manchesterlı ekibin vokalisti Liam Gallagher aradan yıllar geçtikten sonra bu dinamik canlı performanslarını “Kim bilir, belki de Beatles kadar büyüktük orada” sözleriyle anacaktı.

Grubun büyük abisi Noel Gallagher ise Knebworth’ün grup için önemine daha keskin bir açıdan değiniyor: “Geriye dönüp bakınca o konser sonrası her şeyi bırakmamız gerekirdi diyorum. Çünkü asla daha fazla ilerleyemezdik, daha iyisini yapamazdık. Knebworth zirveydi.”

Comments are closed.